Pekin’de e-CNY ile 1,5 Milyar Dolar Değerinde İşlem Yapıldı

pekinde dijital yuan ile 15 milyar dolar degerinde islem yapildi

Bilindiği üzere Çin’de uzun süredir dijital yuan ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Resmi verilere göre; 2021 yılında 9,6 milyar yuan yani 1,5 milyar doları değerinde, dijital yuan (e-CNY) işlemi kaydedildi.

2021’de 9,6 Milyar e-CNY İşlemi Gerçekleşti

Çin, e-CNY olarak da bilinen dijital yuan için çalışmalarına hızla devam ediyor. Bu çalışmalarına devam ederken, çeşitli ödeme senaryoları ile dijital para biriminin kullanımını test etmeye çalışıyor. Çin, pilot çalışmalarının bir parçası olarak halk arasında dijital yuanın kullanımını teşvik çalışmaları da yürütüyor.

pekinde dijital yuan ile 15 milyar dolar degerinde islem yapildi 2

Geçen yıl, resmi olarak en az 53 milyon dolar değerinde dijital yuan, yaklaşan Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapanlar da dahil olmak üzere bir düzine şehirde yaklaşık iki düzine partide kullanıcılara dağıtılmıştı. Ayrıca hatırlatmak gerekirse sadece Pekin‘de dört devlet bankası yaklaşan Kış Olimpiyatları öncesinde dijital yuan benimsenme oranını artırmak için yeni bir dijital yuan (e-CNY) kuponu yayınlamıştı.

Bununla beraber 2014’ten beri Çin, en gelişmiş merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital yuanı geliştiriyor.

Son olarak Çin’in ilk üç Telekom sağlayıcısından biri olan China Unicom geçtiğimiz günlerde mobil uygulamasında, telefon faturaları için dijital yuan kabul etmeye başladığını duyurdu.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
438.919,30 TL 0,13%
ethereumETH/TRY
35.458,28 TL 0,52%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.785,35 TL 2,32%
cardanoADA/TRY
10,33 TL 2,37%
xrpXRP/TRY
6,86 TL 0,40%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,11%
solanaSOL/TRY
827,58 TL 1,49%
polkadotDOT/TRY
164,48 TL 3,39%
Bağlantıyı kopyala