Çin’in Dijital Para Birimi için Teşvikler Sorgulandı

cinin dijital para birimi icin tesvikler sorgulandi

Çin, dijital para birimi için çalışmalarına hızla devam ediyor. Ülkenin teknoloji devleri arasında ilk sıralarda yer alan Alibaba ve Tencent gibi isimler, dijital yuanı daha geniş nüfusa yayma çabalarına hız katıyor. Ancak, burada bazı soru işaretleri de yok değil. Teknoloji şirketleri tarafından yürütülen iki baskın mobil ödeme sistemini kullanan Çin vatandaşları, dijital yuan ile ödeme seçeneğini kullanmaya başlayacak mı?

Burada hemen istatistiksel bir sayı verelim, e-CNY mobil uygulaması, uygulama marketine çıktığı ilk haftada 16 milyon indirmeye ulaştı. Bu kilometre taşının gölgesinde ise soru işaretleri devam ediyor.

Çin Dijital Para Birimi için Çalışırken, Teşvikler Merak Ediliyor

Çin’in teknoloji devleri Alibaba ve Tencent, ülkede dijital yuanı daha geniş nüfusa yayma çabalarına katkı sağlıyor. Burada bazı zorluklarla ve sorunlar öne çıkıyor:

Çin vatandaşları zaten aynı teknoloji şirketlerinin mobil ödeme sistemlerini kullanıyor. Bu durumda vatandaşlar, dijital yuana geçecek mi?

cinin dijital para birimi icin tesvikler sorgulandi 2

Dolaşımdaki nakit ve madeni paraların yerini alacak olan e-CNY, kısmen merkez bankası tarafından kontrol edilecek. Çinli yetkililer, ülke çapında kesin bir resmi tarih belirlemiş değil. Diğer yandan e-CNY kullanımını daha fazla vatandaşa genişletme hedefini artırıyor.

Bu doğrultuda, Tencent‘in WeChat mesajlaşma uygulaması dijital yuanı destekleyeceğini duyurmuştu. WeChat’in 1 milyardan fazla kullanıcısının olması nedeniyle bu hamle oldukça önemli. Alipay de dijital yuanın ortaklarından biri.

Trivium Çin analistlerinden biri olan Linghao Bao, CNBC‘ye yaptığı açıklamada, “Sahip olduğumuz en büyük soru, tüketicilerin bunu kullanıp kullanmayacağıdır. Bana göre, tüketicilerin geçiş yapması için güçlü bir teşvik yok” diyerek bu alandaki teşvikleri sorguladı.

Buradaki potansiyel zorluk, insanların yeni dijital yuan uygulamasını indirmesi ve WeChat ya da Alipay’den geçiş yapmasını sağlamak. Çünkü kullanıcıların bunları kullanması için banka hesaplarını uygulamaya bağlaması yeterli. Dijital yuanı kullanmak için ise önce ayrı bir uygulamaya kayıt olmaları, sonra da bunu, WeChat ya da Alipay hesaplarına bağlamaları gerekecek.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 531.248,55 TL 6,93%
ethereum
Ethereum (ETH) 39.113,17 TL 8,13%
tether
Tether (USDT) 13,61 TL 0,14%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.798,15 TL 9,69%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,61 TL 0,36%
solana
Solana (SOL) 1.715,67 TL 7,91%
cardano
Cardano (ADA) 16,74 TL 9,27%
xrp
XRP (XRP) 9,52 TL 6,19%
terra-luna
Terra (LUNA) 1.063,18 TL 3,88%
polkadot
Polkadot (DOT) 304,27 TL 9,16%
Bağlantıyı kopyala