bitcoinBTC/TRY
1.121.538,86 TL 2,31%
ethereumETH/TRY
60.578,48 TL 0,60%
tetherUSDT/TRY
28,91 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.602,25 TL 0,06%
xrpXRP/TRY
17,70 TL 0,67%
solanaSOL/TRY
1.751,46 TL 0,95%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,08%
staked-etherSTETH/TRY
60.567,20 TL 0,79%
cardanoADA/TRY
11,13 TL 1,82%
dogecoinDOGE/TRY
2,44 TL 1,20%

Paylaş

PayPal, NFT dünyasına ilk adımı resmen attı

paypal musterilerinin kripto varliklarinin tutarini acikladi

Ödeme devi PayPal, stablecoin’in ardından NFT için de harekete geçti. Şirket, zinciriçi veya zincirdışı varlık ticareti için NFT pazaryeri patenti başvurusunda bulundu. Böylece PayPal, NFT pazaryeri başvurusuyla blockchain ekosistemi oluşturma yönünde önemli bir ilerleme kaydetmiş oldu.

paypal

PayPal’dan NFT hamlesi

PayPal‘ın NFT ticaretinin üçüncü taraf bir sağlayıcı aracılığıyla fraksiyonelleştirme, DAO’lar ve telif ücretlerini kapsadığı belirtildi. Patent başvurusunun henüz beklemede olduğu belirtilirken, metinde Ethereum’dan da bahsedildi. PayPal, tokenizasyon için NFT’lerin tüm potansiyelini kullanmayı hedeflediğini bildirdi.

Yapılan açıklamada, “NFT, merkezi olmayan bir blok zinciri defteri kullanılarak takip edilebilen herhangi bir benzersiz dijital veri parçasını temsil edebilir. Örnek olarak dijital görüntüler ve videolar, müzik, koleksiyon ürünleri ve diğer dijital sanat eserlerinin yanı sıra kişisel mülk tapuları, etkinlik biletleri, yasal belgeler ve diğer gerçek dünya öğeleri verilebilir” ifadelerini kullandı.

Sistemin çeşitli şekillerde özelleştirilebileceğine de dikkat çekildi. Yönetişim token’larının dağıtımı yoluyla kısmi satın alımları barındırabileceği ifade edildi. NFT likiditesi için özerk bir kuruluş oluşturulabileceği ve NFT telif haklarından gelir elde edilebileceği belirtildi. Zincirdışı işlemlerin hizmet sağlayıcı ile ilişkili ve hem alıcı hem de satıcının cüzdanlarını içeren bir ‘omnibus cüzdan’ içinde kullanılabileceği detayına yer verildi. Uygulamaya göre sistemde herhangi bir para birimi kullanılabilecek. PayPal, ağustos ayında Ethereum üzerine inşa edilen kendi stablecoin’i PayPal USD’yi tanıtmıştı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala