Pakistan FIA, Binance Pakistan’dan Yanıt Bekliyor

pakistan fia binance pakistandan yanit bekliyor

Pakistan’da vatandaşların kripto para birimlerine olan ilgisi her geçen gün artıyor. Kısa süre önce, son 6 ayda Pakistanlıların 50 milyon dolar değerinde kripto para alımı yaptığını sizlerle paylaşmıştık. Durum böyle olunca hükümet tarafı da daha sıkı çalışmalar yapıyor. Pakistan Federal İstihbarat Teşkilatı (FIA), Binance Pakistan ile ilgili bazı taleplerde bulundu.

Pakistan FIA’nın Binance Pakistan’a Soruları Var

Pakistan’da bazı vatandaşlar Federal İstihbarat Teşkilatı’na (FIA) şikayette bulunmuştu. Bu kapsamda, Binance’ın bazı kripto uygulamasıyla olan ilişkisini öğrenmek için yetkililer harekete geçti.

Binance ile bağlantılı olarak kullanılan 9 mobil uygulama, vatandaşlara kripto para yatırımı yapma imkanı sunuyordu. Ancak burada bir dolandırıcılık olayı tespit edildi. Olaydaki kayıbın miktarı yaklaşık 100 milyon dolar olarak açıklandı.

pakistan fia binance pakistandan yanit bekliyor 2

Dolandırıcılık boyunca Binance, para aklamak adına kullandığından dolayı yetkili makamların radarın girdi. Pakistan FIA siber suç kanadının Ek Direktörü Imran Riaz, dolandırıcılığın ayrıntılarını paylaşarak, çevrimiçi dolandırıcılığa karışanların parayı kripto para birimleri aracılığıyla yurt dışına aktardığını söyledi:

“9 mobil uygulama kullanılarak işlenen milyarlarca rupi dolandırıcılıkla ilgili şikayetler aldıktan sonra bir soruşturma başlattık”

Pakistan FIA, Binance Pakistan’ın söz konusu uygulamalarla ilişkisini öğrenmek için bilgi talep etti.

FIA, bildirimi Binance’in yerel temsilcisi Hamza Khan‘a verdi. Yetkililer, “Soruşturma sırasında MCX, HFC, HTFOX, FXCOPY, OKMINI, BB001, AVG86C, BX66, 91fp, TASKTOK gibi farklı uygulamaların sahte hesaplarının Binance cüzdanlarıyla bağlantılı olduğu tespit edildi” dedi.

Binance Pakistan ise ilk yanıtı Twitter üzerinden verdi ve şunları söyledi:

“Düzenleyici ve kanun uygulayıcı makamlarla belirli konularda yorum yapmıyoruz. Ancak, politika gereği, genel yaklaşımımız, mümkün olan her yerde soruşturmalarla işbirliği yapmaktır. Özellikle Binance, kolluk kuvvetleri ve düzenleyici kurumlarla yakın bir şekilde çalışmaya çalışır”

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 490.947,68 TL 0,93%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.470,37 TL 0,43%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,58%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.088,58 TL 2,71%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,47%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,09%
solana
Solana (SOL) 1.246,38 TL 1,47%
xrp
XRP (XRP) 8,19 TL 0,67%
terra-luna
Terra (LUNA) 839,65 TL 4,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 245,93 TL 2,48%
Bağlantıyı kopyala