bitcoinBTC/TRY
1.274.194,29 TL 0,31%
ethereumETH/TRY
68.277,64 TL 0,11%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.956,17 TL 1,90%
xrpXRP/TRY
19,65 TL 2,20%
solanaSOL/TRY
2.180,26 TL 3,45%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
68.275,91 TL 0,31%
cardanoADA/TRY
17,66 TL 8,77%
dogecoinDOGE/TRY
2,94 TL 3,18%

Paylaş

OpenAI CEO’su: “ABD kriptoya savaş açtı”

openAI

OpenAI CEO’su Sam Altman, Joe Rogan’a ABD hükümetinin kriptoya karşı savaş açtığını söyledi.

Worldcoin kurucusu ve OpenAI CEO’su Sam Altman, ABD hükümetinin kripto para piyasasını düzenleme ve kontrol etmeye yönelik artan girişimleri hakkında endişelerini dile getirerek, hükümetin eylemlerinin sektöre “savaş” açmakla eşdeğer olduğunu öne sürdü.

Joe Rogan’ın podcast programına konuk olan Altman, “ABD hükümetinin son zamanlarda yaptığından dolayı hayal kırıklığına uğradığım birçok şey var.” diyerek, Kriptoya karşı açılan savaş bunların başında geliyor. Ülke hakkında beni oldukça üzen şey bu.” İfadelerini kullandı.

“Gerçek büyüleyici kripto para birimi Bitcoin’dir.” diyen Rogan ise sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bana göre, evrensel geçerli bir para birimi olma ihtimalinin en yüksek olduğu paranın bu olduğunu düşünüyorum. Olabilecek miktar sınırlıdır. İnsanlar bunu kendi bilgisayarlarıyla çıkarıyorlar. Bu benim için çok etkileyici ve uygulanmış olduğu gerçeğini seviyorum.”

FTX gibi kripto şirketlerinin çöküşünün ardından düzenleyici ortamı tartışan Altman, düzenleme karşıtı olmadığını ve bunun açıkça bir rolü olduğunu söyleyerek, “Ama bence burada önemli bir nokta var; o da şu ki, diğer tüm düzenlemelere sahipsiniz ve bu bizi güvende tutmadı.” dedi.

CBDC’ler ve gözetim

Altman ayrıca teknolojik açıdan etkin bir dünyaya geçişin inovasyonun önündeki engelleri azalttığını ve yolsuzluğu ortaya çıkardığını, ancak bunun bir bedeli olduğunu savunarak, “Gözetim devletinin burada ne kadar ileri gidebileceği konusunda çok endişeliyim” dedi ve ekledi:

“Örneğin, ödemelerin artık nakit para gibi olmadığı, bir şekilde dijital olarak yapıldığı ve Bitcoin kullanıyor olsanız bile birisinin bu akışları izleyebildiği bir dünyada…”

Worldcoin gizlilik endişeleri

Worldcoin, Temmuz ayında piyasaya sürülmesinden bu yana, özellikle kripto para birimi WLD karşılığında kimlik doğrulama kanıtları için göz küresi tarayan küreler söz konusu olduğunda, kripto topluluğundan ve çeşitli yetkililerden kendi eleştirileriyle karşı karşıya kaldı.

Worldcoin, iris taraması yapıldıktan sonra verileri saklamadığını söyledi. Ancak gizlilik kaygıları, Kenya’nın Worldcoin’in operasyonlarını askıya alması ve Arjantin’in Ağustos ayında projeyle ilgili bir soruşturma başlatması için yeterli oldu.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala