Kazakistan’dan Bitcoin Madenciliği için Nükleer Santral Önerisi

kazakistandan bitcoin madenciligi icin nukleer santral onerisi

Bitcoin madenciliği uzun bir süredir tükettiği enerji bakımından tartışılıyor. Bazı ülkeler madenciliğe yasaklama getirirken, bazı ülkeler çözüm arayışında. Son olarak çözüm arayan ülkelere arasına Kazakistan da girmiş bulunuyor. Öyle ki Kazakistan‘ın Cumhurbaşkanı Kassym Jomart Tokayev, Bitcoin madenciliği için nükleer santral yapımını önerdi.

kazakistandan bitcoin madenciligi icin nukleer santral onerisi 2

Kazakistan’da Bitcoin için Nükleer Santral

Bu karar oldukça önemli, çünkü Kazakistan‘ın tek nükleer santrali 1999’da kapatılmıştı. Ülkenin önde gelen uranyum üreticisi statüsüne rağmen (dünyanın 2020 arzının yüzde 41’i), Sovyetler Birliği altında yıllarca süren atom silahları testinden sonra vatandaşlar tedirgin ve ülkede santral bulunmuyor.

Cuma günü ülkenin en büyük şehri Atla’da bir toplantıda bankacılara konuşan Tokayev, “Geleceğe baktığımızda, bir nükleer santralin inşası hakkında popüler olmayan bir karar vermek zorunda kalacağız” açıklamalarında bulundu.

Diğer taraftan ülkenin enerji seviyesinin kayda değer bir kısmı da günümüzde Bitcoin’e gidiyor. Kazakistan‘ın hash oranı, bu yılın başlarında Çin’den kovulan Bitcoin madencilerini memnuniyetle karşıladıktan sonra dört katına çıkarak yüzde 18’i aşmış durumda.

Son olarak nükleer santral fikri henüz çok yeni olsa da yerel Bitcoin madencilerinin Ocak 2022’den itibaren elektrik için bir ek vergi ödemesinin beklendiğini hatırlatalım.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 660.548,42 TL 1,55%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.687,55 TL 2,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.297,73 TL 3,51%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,06%
solana
Solana (SOL) 2.375,89 TL 2,41%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,69%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 0,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 429,00 TL 1,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,49 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala