bitcoinBTC/TRY
1.266.152,47 TL 0,73%
ethereumETH/TRY
67.977,09 TL 0,07%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.911,91 TL 0,17%
xrpXRP/TRY
19,29 TL 0,24%
solanaSOL/TRY
2.127,32 TL 0,44%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
68.024,53 TL 0,07%
cardanoADA/TRY
17,40 TL 9,22%
dogecoinDOGE/TRY
2,89 TL 1,37%

Paylaş

Hibrit kripto borsası GRVT bir ilki gerçekleştirecek

GRVT

Hibrit kripto borsası GRVT, zkSync ekosistemindeki ilk “hiper zincir” olarak piyasaya sürülecek

İlk hiper zincir

Merkezi ve merkezi olmayan borsaların faydalarını birleştiren hibrit bir kripto borsası olan GRVT, zkSync ekosistemindeki ilk “hiper zincir” olarak piyasaya sürülecek.

Ethereum Layer 2 zkSync’in geliştiricisi Matter Labs Cuma günü yaptığı açıklamada GRVT’nin Robinhood benzeri bir kullanıcı deneyimi ve Uniswap benzeri borsaların kendi kendini saklama özelliklerini sağlayacağını söyledi. Matter Labs, zkSync’in zkSync ekosisteminde bir Katman 3 Validium olarak çalışacak özel bir blokzinciri olan ilk “Hyperchain” olacağını söyledi.

Hibrit zincir nedir?

Hiper zincirler, zkSync Era’ya paralel Katman 2 ağları veya zkSync ekosisteminde Katman 3 Validyumları olarak çalışacak özel blok zincirleridir.

Validiumlar, Katman 2 ağ zk-rollup’ları gibi çalışan Ethereum Katman 3 ağlarıdır; temel fark, bir zk-rollup’ta verilerin zincir üzerinde tutulurken, Validiumların bunları zincir dışında saklamasıdır. Matter Labs, Validium’ların verileri blokzincirine eklemeden önce şifrelediğinden, kullanıcıları önden çalıştırma ve piyasa manipülasyonundan korumaya yardımcı olduğunu söyledi.

Matter Labs sözcüsü The Block’a yaptığı açıklamada, zkSync’in GRVT gibi platformlarla yeni kullanım alanlarına kapı açtığını söyledi. “GRVT gibi bir şey ne zkSync ekosistemi içinde ne de dışında inşa ediliyor.” diyen sözcü, “GRVT gibi ekipler, hiper köprüler aracılığıyla birbirine bağlanan özel hiper zincirler tasarlayıp dağıtarak tamamen yeni kullanım alanları oluşturabilir.” ifadelerini kullandı.

GRVT lansmanı

Hibrit kripto borsasının önümüzdeki ay kapalı alfa sürümünü, gelecek yılın ilk çeyreğinde ise mainnet’i piyasaya sürmesi bekleniyor. ZkSync’in “yatay ölçeklendirme” altyapısı ile iki milisaniyeden daha az gecikmeyle saniyede 600 bine kadar işlem hızı sunmayı hedefliyor.

GRVT kurucu ortağı ve CEO’su Hong Yea The Block’a verdiği demeçte, “Yatay ölçeklendirme, yeni hiper zincirler olarak ek temel çiftleri dağıtmak anlamına geliyor. BTC/USDT sürekli vadeli işlemlerinin bir hiper zincir olduğunu varsayalım. Bunun gibi diğer altyapı bileşenlerini, birlikte çalışabildikleri için ölçeklendirmek üzere yeni hiper zincirler olarak ekleyebiliriz. Bu, yüksek frekanslı yatırımcıların merkezi bir borsaya benzer şekilde saniye başına yüksek işlemlerle daha verimli ticaret yapmalarına olanak tanır.”

GRVT, Matter Labs, CMS Holdings ve diğer yatırımcılar tarafından desteklenmektedir. Geçtiğimiz ay, 39 milyon dolar para sonrası değerleme ile bir token varant turu ile bir özkaynakta 7,1 milyon dolar tohum öncesi ve tohum fonu topladığını duyurdu. GRVT’nin token’ının 2024 yılının sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala