bitcoinBTC/TRY
1.268.770,85 TL 1,52%
ethereumETH/TRY
68.419,82 TL 0,59%
tetherUSDT/TRY
28,91 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.973,09 TL 3,18%
xrpXRP/TRY
19,69 TL 6,00%
solanaSOL/TRY
2.193,66 TL 7,18%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,08%
cardanoADA/TRY
17,85 TL 27,42%
staked-etherSTETH/TRY
68.506,57 TL 0,81%
dogecoinDOGE/TRY
2,95 TL 5,26%

Paylaş

Fed Başkanı, jeopolitik riskleri ön plana çıkardı

powell

Fed Başkanı Jerome Powell, güçlü ekonomi için yeniden faiz artırımına ihtiyaç duyulabileceğini söyledi ve İsrail – Filistin arasında yaşanan çatışmanın getirebileceği risklerden söz etti.

New York Ekonomi Kulübü önünde yaptığı konuşmada Powell, sıkı finansal koşulların gerekli olabileceğini bununla birlikte artan piyasa faiz oranları sebebiyle Fed’in eylemlerine daha az ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.

Powell, ekonomik verilerin beklenenin aksine daha güçlü çıkması sebebiyle konuşmasında dar bir çizgide ilerledi. Yine de daha fazla faiz artırışına yönelik bir açık kapı da bıraktı. Ek olarak ortaya çıkabilecek potansiyel riskler ile ilgili olarak dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirecek durumların ortaya çıkabileceğini söyleyen Powell, şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomik büyümenin ve iş gücü talebinin dayanaklılığını gözler önüne seren son verilere dikkat ediyoruz. Trendin üzerinde bir büyüme olduğunu gösteren ve iş gücü piyasasındaki sıkılığın azalmadığını ortaya koyan veriler, enflasyondaki ilerlemeyi daha da riske atabilir ve bu da para politikasının daha da sıkılaştırmasını gerektirebilir”

Jeopolitik risk vurgusu

Fed Başkanı, enflasyonun düşürülmesine yönelik çalışmalar devam ederken, hesaba katılması gereken bazı belirsizlikler ve riskler olduğunu söyledi.

Powell, bu riskler arasında Hamas’ın İsrail’e gerçekleştirdiği saldırının ardından yaşanabilecek jeopolitik risklerin olduğunu vurguladı.

“Fed olarak kurumsal rolümüz, bu gelişmeleri ekonomik sonuçlar açısından izlemektir. Bunlar hala oldukça belirsiz durumdadır.
Kendi adıma konuşacak olursam, İsrail’e yapılan saldırıyı ve daha fazla masum insanın can kaybı ihtimalini dehşet verici buluyorum”

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala