bitcoinBTC/TRY
1.271.628,08 TL 2,14%
ethereumETH/TRY
65.920,72 TL 1,31%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
6.678,43 TL 0,68%
xrpXRP/TRY
18,14 TL 1,47%
solanaSOL/TRY
1.832,06 TL 3,98%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,11%
staked-etherSTETH/TRY
65.792,03 TL 0,83%
cardanoADA/TRY
12,86 TL 8,55%
dogecoinDOGE/TRY
2,89 TL 9,30%

Paylaş

Bitcoin’in yükselişi, yatırımcıların kriptoya ilgisini artırdı

btc ,

Yatırım danışmanları, portföyün genişletilmesi için Bitcoin’in önemini vurguladı.

Lider kripto para Bitcoin’in 35.000 dolar seviyesine ulaşması, yatırımcıların sektöre olan ilgisinin yeniden canlanmasını sağladı.

BTC, geçtiğimiz yıl yaşanan büyük çöküşün ardından iki kattan fazla bir yükseliş yaşadı. Bu yükseliş, özellikle geleneksel finans ürünlerinin değer kaybettiği bir ortamda kripto para ekosistemi için daha büyük bir anlam taşıdı.

Bitcoin, portföyün genişletilmesi için ideal görülüyor

Yatırım danışmanları, Fed’in faiz oranlarını yüksek seviyede tutmaya devam etmesi ve jeopolitik gerilimlerin tırmanması sebebiyle yatırım portföyüne Bitcoin eklemenin mantıklı bir hareket olacağını söylüyor.

Geçtiğimiz yıl FTX borsasının çöküşünün ardından büyük bir krize geren kripto piyasaları, Bitcoin’in atağa kalkmasıyla yeniden eski günlere dönme sinyalleri verdi.

CM Wealth Advisors’da bir varlık danışmanı olan Vaughn Kellerman, Bitcoin ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin, emeklilik yıllarında olan birinden tutun yatırım yapmaya yeni başlayan genç birine kadar her dengeli portföyde bir yere sahip olmalıdır”

Kellerman, genellikle toplam varlıkların yüzde 1 ila yüzde 3’ü arasında bir miktarın BTC’y tahsis edilmesi gerektiğini söylese de bu durumun portföyün büyüklüğüne göre yüzde 5’e kadar çıkabileceği belirtti.

Mercer Street’te finansal planlamacı olan Ryan Firth, Bitcoin’in son aylarda hisse senetleri ve tahviller ile korelasyonunun azalmasını ön plana çıkararak varlığın cazip bir hale geldiğini söyledi. Firth ayrıca, Bitcoin’in sabit bir arzının olması sebebiyle enflasyondan korunma aracı olarak yeniden gündeme gelmesinin dikkate değer olduğunu kaydetti.

Bitcoin ETF’leri de yatırım danışmanlarının gündeminde yer aldı. Kelly Financial Planning kurucusu Mike Kelly, spot Bitcoin ETF’lerinin ortalama bir vatandaşın BTC’ye yatırım yapmasının en sağlıklı yolu olacağını dile getirdi. Kelly ek olarak, lider kriptoya yapılan yatırımların yüzde beşin altında yer alması gerektiğini kaydetti.

“Bu öneri hisse senetleri için de aynıdır. Çeşitlendirmeyi sürdürmek ve bir pozisyonun portföyünüzü daraltmasına izin vermemek için gereklidir”

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala