bitcoinBTC/TRY
739.241,50 TL 2,58%
ethereumETH/TRY
45.205,79 TL 3,39%
tetherUSDT/TRY
27,34 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.883,92 TL 1,59%
xrpXRP/TRY
13,91 TL 1,71%
usd-coinUSDC/TRY
27,34 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.188,84 TL 3,44%
cardanoADA/TRY
6,81 TL 1,62%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,56%
solanaSOL/TRY
545,12 TL 4,23%

Paylaş

Birleşik Krallık’tan stablecoin düzenlemesi için yeni hamle

Ingiltere Merkez Bankasindan Yeni Yol Sinyali222

Birleşik Krallık, stablecoin yasa tasarını yönelik önemli bir adım attı. Ülkede Merkez Bankası’na (BoE) stablecoin düzenlemesi yetkisi veren yasa tasarısı kabul edildi. BoE, stablecoin‘lerle ilgili kurallarını bu yıl yayınlamayı planladığını bildirdi.

ingiltere twcP cover

Birleşik Krallık’ta stablecoin çalışmaları sürüyor

Birleşik Krallık, Merkez Bankası ile finansal piyasa düzenleyici FCA arasında dengeyi sağlayacak adımı hayata geçirdi. Ülkede kabul edilen yasa tasarısı ile stablecoin düzenleme yetkisi BoE‘ye verildi. Ülkede BoE’nin danışma yanıtına göre sistemik stabilcoin rejimi için çalışmalar sürüyor. Buna göre hem BoE hem de Finansal Hizmetler Komitesi (FCA) tarafından denetlenen stablecoin’lerin memnuniyetle karşılacağı belirtildi.

Yayınlanan danışma belgelerine göre stablecoin‘lerin operasyonlarına devam etmesinin sağlanması hedeflendi. Kulanıcı fonlarının iade edilmesi gibi yeni hedeflerin düzenleme kapsamına alınacağı da kaydedildi. Bu düzenleme kararı, katılımcıların bir bölümünü endişelendirdi. Açıklamada, söz konusu adımın istikrar risklerini azaltacağı ve hizmetlerin sürekliliğini sağlayacağı aktarıldı. Hükümet, yaklaşımını gözden geçirmek için düzenleyicilerle birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi. BoE, stablecoin’lerle ilgili kurallarını bu yıl yayınlamayı planladığını söyledi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala