bitcoinBTC/TRY
740.647,24 TL 0,44%
ethereumETH/TRY
45.865,69 TL 0,30%
tetherUSDT/TRY
27,44 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.901,49 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
14,16 TL 1,62%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.909,82 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
6,94 TL 1,56%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 0,18%
solanaSOL/TRY
583,62 TL 5,03%

Paylaş

ABD’li milletvekillerinden dijital dolar hamlesi

abdli bankacilik devleri dijital dolar testlerine basladi 2

Birçok ülke dijital para birimleri ile ilgili yakından ilgileniyor. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi de ABD’de potansiyel bir dijital doları engelleyen iki yasa tasarısını imzalayacak.

ABD’li milletvekillerinden dijital dolar özelinde yasa tasarısı

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, merkez bankası dijital para biriminin çıkarılmasını engellemeyi amaçlayan mevzuat üzerinde ilerliyor. Tasarılardan biri, Fed’in Kongre’nin onayı olmadan CBDC‘leri test etmek için pilot programlar başlatmasını yasaklamak istiyor. Fed yakın zamanda bir CBDC çıkarılıp çıkarılmayacağına dair herhangi bir kararı reddetti. Ancak San Francisco Federal Rezervi, son birkaç aydır bir CBDC projesi için teknik pozisyonları doldurmaya çalışıyor ve bu da dijital doların masada kaldığını gösteriyor.

Tasarıda, şu ifadelere dikkat çekiliyor: “Bir Federal rezerv bankası, bir merkez bankası dijital para birimini veya başka herhangi bir ad veya etiket altında önemli ölçüde benzer herhangi bir dijital varlığı, bir finans kurumu veya başka bir aracı aracılığıyla dolaylı olarak bir bireye teklif etmeyecektir”

Bunun yanında dijital dolar ihtimali ABD’de tartışmalara yol açtı. Özellikle başkan adayları Robert F. Kennedy Jr. ve Ron DeSantis, finansal gizlilik kaygılarını gerekçe göstererek ülkede bir CBDC kurulmasına karşı çıktılar. CBDC destekçileri, bunun ABD’nin doların küresel geçerliliğini korumasına ve kripto para biriminin benimsenmesini artırmasına yardımcı olacağını iddia ediyor.
Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala