bitcoinBTC/TRY
739.378,19 TL 2,26%
ethereumETH/TRY
45.177,08 TL 3,23%
tetherUSDT/TRY
27,34 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
5.875,44 TL 1,16%
xrpXRP/TRY
13,96 TL 2,23%
usd-coinUSDC/TRY
27,31 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
45.180,09 TL 3,18%
cardanoADA/TRY
6,80 TL 1,76%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,22%
solanaSOL/TRY
544,02 TL 3,33%

Paylaş

Sequoia Capital’in Yılın İlk Çeyreğindeki Kripto Yatırımları (2023)

sequoia capital yatirimlari

Bu yazımda Sequoia Capital’in 2023 yılının ilk çeyreğindeki kripto para sektöründe yaptığı yatırımlara yakından bakacağız. 

Sequoia Capital, teknoloji ve blockchain sektörlerindeki yatırımlarına öncelik veren ABD merkezli bir risk sermayesi (VC) şirketidir.

Sequoia Capital gibi risk sermayesi fonlarının potansiyeli yüksek girişimleri, henüz proje aşamasındayken bulup erkenden yatırımlar yapıyor. Bu nedenle potansiyeli yüksek yeni kripto para projelerini bulmak isteyen bireysel yatırımcılar için risk sermayesi şirketlerinin para akışını takip etmek akıllıca olabilir. 

Sözü çok uzatmadan Sequoia Capital’in 2023 yılının ilk 3 ayında yaptığı kripto para yatırımlarına yakından bakalım. Çeşitli kaynaklardaki verileri göz önünde bulundurduğumuzda Sequoia Capital‘in 4 farklı yatırım turuna katıldığı göze çarpıyor. Bunlar şu şekilde:

1- Caldera

Caldera, yüksek performanslı, özelleştirilebilir ve uygulamaya özel ikinci katman blok zincirleri oluşturma konusunda uzmanlaşan bir girişim. Caldera Zincirleri olarak anılan bu ağlar, merkezsiz uygulamaların performansını ve kullanıcı deneyimini optimize ederek saniyede yüzlerce işlem gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor. Caldera, düşük onay süreleri ile yüksek verim gibi özelliklere sahip.

Caldera, 13 Şubat’ta duyurulan Sequoia Capital liderliğindeki finansman turunda 9 milyon dolar topladı.

Caldera blockchain altyapıları kategorisinde faaliyet gösteriyor.

TipLink, kripto para transferlerini bir link göndermek kadar kolaylaştıran gözetimsiz kripto para cüzdanıdır. TipLink’e Solana cüzdanınızı ve Gmail hesaplarını bağlayan kullanıcılar kolaylıkla kripto para işlemleri gerçekleştirebilir. Oluşturulan TipLink, Twitter, Discord vb. gibi platformlar aracılığıyla başkalarına gönderilerek kripto para transferleri gerçekleştirilebilir. 

TipLink, 21 Şubat’ta tohum yatırım turuna Sequoia Capital liderlik etti. Yatırım turuna Solana VenturesCircleMulticoin CapitalCirclePaxos gibi önde gelen kripto para şirketleri katıldı. 

TipLink, blockchain hizmetleri kategorisinde faaliyet gösteriyor.

3- Kaito

Kaito, kripto paralardaki bilgi parçalanması sorununu çözmeye çalışan bir yapay zeka girişimidir. Veri ve bilgiler genellikle Discord, Medium, Mirror, podcast gibi farklı haber ve araştırma platformlarındaki kaynaklara bölünmüş durumda. Kaito, yapay zeka teknolojisini kullanarak bu bilgilerin hepsini tek bir yerde topluyor. Kaito, yapay zeka teknolojisini yalnızca bilgi toplamak için değil aynı zamanda sıralama, öneriler ve konu madenciliği için de kullanıyor.

Kaito, 21 Şubat’taki finansman turunda aralarında Sequoia Capital‘in de yer aldığı yatırımcılardan 5,3 milyon dolar topladı.

Kaito, blockchain hizmetleri kategorisinde faaliyet gösteriyor.

4- Turnkey

2023 yılında New York merkezli olarak kurulan Turnkey, özel anahtarları yönetmek için güvenli API’ler sunan bir özel anahtar altyapı sağlayıcısıdır.

Turnkey, 22 Mart’taki tohum yatırım turunda aralarında Sequoia Capital‘in de yer aldığı risk sermayedarlarından 7,5 milyon dolar yatırım aldı. Tohum yatırım turuna katılan risk sermayedarları arasında Coinbase Ventures de yer alıyor. 

Turnkey, blockchain hizmetleri kategorisinde faaliyet gösteriyor.

Eğer bu içerik ilginizi çektiyse;

başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala