bitcoinBTC/TRY
734.484,73 TL 2,34%
ethereumETH/TRY
44.872,54 TL 2,61%
tetherUSDT/TRY
27,34 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.871,61 TL 1,22%
xrpXRP/TRY
13,77 TL 0,57%
usd-coinUSDC/TRY
27,30 TL 0,13%
staked-etherSTETH/TRY
44.850,94 TL 2,62%
cardanoADA/TRY
6,79 TL 1,80%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 1,10%
solanaSOL/TRY
532,54 TL 2,97%

Paylaş

Naval Ravikant’ın Yatırım Yaptığı Kripto Para Projeleri

naval ravikant yatirimlari

Bu yazımda geçmişte SuperRare, Stacks, StarkNet, Mina Protocol, dYdX, Avalanche, Near Protocol ve Alchemy gibi başarılı projelere erken dönem yatırımlar yapan Naval Ravikant‘ın 2023 yılının ilk çeyreğindeki yatırımlarına yakından bakacağız.

Naval Ravikant, 2014 yılında Stacks’a, 2018 yılında Mina Protocol, dYdX ve StarkNet’e, 2019 yılında Avalanche ve dYdX’e erken dönem yatırım yapması dikkat çekiyor. Zira bu projelerin hepsi aradan geçen yaklaşık 5 yıllık süreçte başarılı oldu ve sektörde yer edinmeyi başardı.

Tarihin tekerrür etmesi durumunda Naval Revikant’ın 2023 yılının son çeyreğindeki kripto para yatırımlarının da gelecekte büyük başarılara ulaştığına tanıklık edebiliriz. Bu nedenle bu yazımda Naval Revikant’ın 2023 yılının ilk 3 ayında yatırım yaptığı kripto para projelerini mercek altına alacağım.

İlk olarak “Naval Ravikant kimdir, ne iş yapar, hangi okullarda okudu, hangi şirketlerde çalıştı?” gibi en çok merak edilen sorulara değinelim.

1974 yılında Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de hayata gözlerini açan Naval Ravikant, ailesiyle birlikte 9 yaşında New York’a taşındı. 1995 yılında Dartmouth College Bilgisayar Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden mezun olan Naval, bir süre Boston Consulting Group’ta çalıştı. Daha sonrasında kariyerine teknolojinin kalbi Silikon Vadisi’nde devam eden Naval, Angelist’in kurucu ortağı ve eski CEO’sudur.

Hint asıllı ABD’li girişimci ve yatırımcı olarak tanınan Naval Ravikant, teknolojiyle iç içe olan herkesin yakından tanıdığı Uber, FourSquare, Twitter, Wish.com, Poshmark, Postmates, Thumbtack, Notion, SnapLogic, Opendoor, Clubhouse, Stack Overflow, Bolt, OpenDNS, Yammer ve Clearview AI gibi birçok şirkete erken dönem yatırımlar yaptı. Yatırımcı olarak yaklaşık 70 exit yapan ve 10’dan fazla Unicorn’un doğmasına ön ayak oldu.

Hem girişimcilik hem de yatırımcılık konularında oldukça başarılı olan Naval Ravikant Edmund Hillary Fellowship üyesi ve aynı zamanda sürekli olarak olarak sağlık, zenginlik ve mutluluk peşinde koşma konularındaki tavsiyelerini takipçileriyle paylaşıyor. Peki Naval Ravikant, 2023 yılının ilk 3 ayında hangi projelere yatırım yaptı? Gelin birlikte bakalım…

Vitalik Buterin’in 2017-2023 yılları arasında 3 farklı projeye yatırım yaptığı göze çarpıyor. Bu projeler şu şekilde:

1- Monad

Monad, Ethereum ekosistemini geliştirmek amacıyla Ethereum Sanal Makinesi (EVM) destekli katman-1 blockchain ağı geliştiriyor. Monad blockchain’i geliştiricileri Ethereum’un güvenliğinden, altyapısından ve uygulamalarından yararlanırken aynı zamanda anlık olarak sonuçlandırılan 10.000 TPS’yi destekliyor.

Monad, dünyayı değiştirecek dApp’ler üzerinde çalışan geliştiriciler destekleme misyonuyla hareket eden Monad, kripto paraların kitlesel benimsenmesinin arttırmayı hedefliyor. 2022 yılında kurulan Monad Labs, Jump Trading’in eski iş ortakları tarafından kurulmuştur. Monad, merkezsiz uygulamaların performansının ve ölçeklenebilirliğinin arttırılmasını, düşük gecikmeli işlemleri mümkün kılıyor.

Monad, 14 Şubat 2023’te, Naval Ravikant’ın da katıldığı yatırım turunda 19 milyon dolar topladı.

Monad, blockchain altyapıları kategorisinde faaliyet gösteriyor.

2- Renegade

Renagade, merkezsiz bir borsa ve kör havuzdur. Kullanıcılara işlem gizliliği sağlayan Renagade, yapılan işlemleri diğer kişilerin görmesinin önüne geçiyor. Bakiye ve işlem bilgilerini kullanıcının kendisinden başka hiçkimse görüntüleyemez.

Renegade, 20 Şubat 2023’te Naval Ravikant‘ın da katıldığı yatırım turunda 3,4 milyon dolar topladı.

Renegade, DeFi kategorisinde faaliyet gösteriyor.

3- Chaos Labs

Chaos Labs, kripto protokollerinin kullanıcı fonlarını korurken risk yönetimini ve sermaye verimliliğini optimize etmesini sağlayan ilk otomatik, zincir içi ekonomik güvenlik sistemidir.

Chaos Labs, 21 Şubat’taki tohum yatırım turuna Naval Ravikant da katıldı. Toplamda 20 milyon dolarlık finansman toplanan yatırım turuna Jump CryptoAvalanche FoundationUniswap Labs VenturesPolygon FundCoinbase VenturesOpenSea Ventures gibi önde gelen kripto para şirketleri de katıldı.

Chaos Labs, blockchain hizmetleri kategorisinde faaliyet gösteriyor.

Eğer bu içerik ilginizi çektiyse;

başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala