bitcoinBTC/TRY
1.263.375,44 TL 0,27%
ethereumETH/TRY
67.892,04 TL 0,20%
tetherUSDT/TRY
28,91 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
6.944,02 TL 0,41%
xrpXRP/TRY
18,96 TL 1,89%
solanaSOL/TRY
2.127,61 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
67.867,74 TL 0,26%
cardanoADA/TRY
16,99 TL 2,27%
dogecoinDOGE/TRY
2,95 TL 1,79%

Paylaş

Kanada Merkez Bankası, CBDC Araştırmaları için MIT ile Anlaştı

Kanada Merkez Bankasi CBDC Araştirmalari için MIT ile Anlaşti

Kripto dünyasının en önemi konularından birisi de şüphesiz ülkelerim kendi merkez bankalarının dijital para birimleri olan CBDC’ler oluş durumda. Başta ABD olmak üzere birçok ülke tarafından yoğun bir çalışma ile araştırılan bu konu, Kanada Merkez Bankası tarafından da ele alındı. Banka, CBDC araştırmaları için en prestijli üniversitelerden birisi olan  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ile iş birliği yapacak.

Kanada Merkez Bankası, CBDC Araştırmaları için MIT ile Anlaştı

Kanada Merkez Bankası, CBDC için MIT ile İş Birliği Yapacak

Kanada Merkez Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) bugün, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) üzerine on iki aylık bir araştırma projesi üzerinde işbirliği yapmak için bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Banka, ileri teknolojilerin bir CBDC’nin potansiyel tasarımını nasıl etkileyebileceğini keşfetmek için MIT Medya Laboratuvarı’nın Dijital Para Birimi Girişimi ekibiyle birlikte çalışarak, DCI’nin CBDC’ye yönelik devam eden araştırmasını temel alacak. Bu araştırmalar ise, Kanada Merkez Bankası’nın CBDC’ye yönelik araştırma çabalarını bilgilendirmeye yardımcı olacak.

Özellikle hükümetlerin stablecoin’e karşı olduğu durumlarda oldukça CBDC’ye yakın olduklarını görüyoruz.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala