bitcoinBTC/TRY
1.270.847,25 TL 3,65%
ethereumETH/TRY
65.545,92 TL 1,71%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.657,31 TL 0,50%
xrpXRP/TRY
18,14 TL 1,94%
solanaSOL/TRY
1.816,45 TL 3,30%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
65.595,08 TL 1,75%
cardanoADA/TRY
12,92 TL 10,82%
dogecoinDOGE/TRY
2,91 TL 11,28%

Paylaş

Bitcoin işlem ücretlerinde Ethereum’u geride bıraktı

bitcoin 1

Bitcoin (BTC), günlük kripto para işlem ücretlerinde liderliği yeniden ele geçirerek üç yıl içinde ilk kez Ethereum’u (ETH) geride bıraktı.

Son veriler, Bitcoin (BTC) günlük işlem ücretlerinin aynı dönemde Ethereum’un 8,44 milyon dolarını aşarak 11,63 milyon dolara yükseldiğini gösterdi. Şansın bu şekilde tersine dönmesi, Ethereum’un işlem ücretlerinde Bitcoin’i geride bıraktığı üç yıl önce gözlemlenen trendden bir sapmaya işaret etti.

Ethereum’un çeşitli Merkezi Olmayan Uygulamaları (DApp’ler) destekleme yeteneği, onu Merkezi Olmayan Finans (DeFi), NFT’ler ve akıllı sözleşmeleri kapsayan yeni parasal evrimle ilgilenen kullanıcılar için tercih edilen seçenek haline getirdi. Bu çok yönlülük, Ethereum’u ön plana çıkardı ve öncelikli olarak dijital para birimi olarak hizmet veren Bitcoin’e kıyasla çok yönlü bir platform olarak konumlandırdı.

Ancak son gelişmeler, Bitcoin’in ortalama işlem ücretlerinde kayda değer bir artış yaşadığını ve işlem ücreti lideri statüsünü geri kazandığını gösterdi. Kasım ayının başından itibaren, Bitcoin’in ücretleri önemli ölçüde arttı ve 16 Kasım’da işlem başına 18,69 dolara ulaştı. Bu artış, 1 Kasım’da kaydedilen ücrete göre neredeyse yüzde 1000’lik şaşırtıcı bir artışa işaret etti.

Bitcoin’in işlem ücretleri yeniden ilgi odağı olmaya başladıkça bunun madenciler açısından sonuçları önem kazandı. Ücretlerdeki artış, özellikle azalan blok ödülleri karşısında madencilerin gelir akışlarında ihtiyaç duyulan artışı karşıladı. Daha yüksek işlem ücretleri , yaklaşan yarılanmanın etkisini dengelemede ve Bitcoin madencilik ekosisteminin sürdürülebilirliğinin devamını sağlamada önemli bir rol oynamaya başladı.

Bitcoin işlem ücretlerinde son dönemde yaşanan artış, kullanıcılar için bazı rahatsızlıklar yaratsa da, Bitcoin’in ağın güvenliğini güçlendirmedeki rolünün farkında olan uzmanlar tarafından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala