MetaMask’e Stacks (STX) Eklenir mi?

tarayici cuzdani metamask nft destegi ekliyor

Stacks, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu bir ağ olmadığı için MetaMask Cüzdanınıza eklenemez. Bu nedenle kullanıcıların MetaMask’e alternatif bir Stacks cüzdanı kullanmaları gerekiyor.

Bu yazımızda biz MetaMask alternatifi Stacks cüzdanı olarak Hiro Wallet’ı kullanacağız. Hiro Wallet, 280.000’i aşkın kullanıcıya sahip ve tüm Stacks uygulamalarını, STX alım satımını ve Bitcoin Ordinals olarak da adlandırılan Bitcoin NFT’leri gibi yeni özellikleri destekliyor.

MetaMask’e Stacks Ağı Eklenir mi?

Stacks, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu bir ağ olmadığından MetaMask’e eklenemez. Bu nedenle kullanıcıların alternatif bir Stacks cüzdanı kullanması gerekiyor. Biz bu yazımızda alternatif Stacks cüzdanlarından Hiro Wallet’ı nasıl indirip kurabileceğinizi adım adım anlatacağız.

Stacks Cüzdanı Nasıl Kurulur?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Stacks için kullanabileceğinizi cüzdanlardan biri de Hiro Wallet. Çok çeşitli özelliklere ve Stacks stake etme desteğine sahip olan Hiro Wallet, Bitcoin ve Stacks için en çok tercih edilen katman-2 cüzdanlarından bir tanesi. Hızlı bir şekilde Hiro Wallet hesabı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Hiro Wallet sitesini ziyarete din ve ‘Install Hiro Wallet’ seçeneğine tıklayın.
  2. Adımları takip ederek Hiro Wallet’ı kurun. (Bu süreç MetaMask‘tekine oldukça benziyor.)
  3. Kurtarma anahtarlarınızı güvenli bir yere not edin.
  4. Artık Stacks ağını kullanmaya hazırsınız!
Hiro Wallet nedir
Hiro Wallet nedir?

Stacks Nedir?

Stacks, Bitcoin katman-2 ölçeklendirme çözümü olarak adlandırılıyor. Bitcoin blockchain’i üzerinde geliştirilen bir katman-2 çözümü olan Stacks, Bitcoin ağında merkezsiz uygulamaların, akıllı sözleşmelerin ve token’lerin geliştirilmesine olanak sağlıyor. Stacks’in ağdaki işlem ücretlerinin ödenmesi ve diğer işlevler için kullanılan bir platform token’ı da bulunuyor. STX olarak adlandırılan token ayrıca ağdaki yönetişim faaliyetleri için de kullanılabiliyor.

Editörün Notu:

Kısaca tekrar özetlemek gerekirse Stacks, Bitcoin blockchain’i üzerinde geliştirilmiş bir katman-2 ölçeklendirme çözümüdür. Stacks, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu olmadığından MetaMask’e eklenemez. Bunun yerine MetaMask alternatifi Stacks ve Bitcoin cüzdanı olan Hiro Wallet tercih edilebilir.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
543.299,78 TL 2,66%
ethereumETH/TRY
37.466,25 TL 2,19%
tetherUSDT/TRY
20,14 TL 0,10%
bnbBNB/TRY
6.159,32 TL 1,98%
usd-coinUSDC/TRY
20,15 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
10,20 TL 0,81%
cardanoADA/TRY
7,52 TL 0,80%
staked-etherSTETH/TRY
37.417,29 TL 2,25%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 1,56%
matic-networkMATIC/TRY
17,88 TL 0,12%
Bağlantıyı kopyala