El Salvador’un Dolar Destekli Tahvilleri En Düşük Seviyede!

el salvadorun dolar destekli tahvilleri en dusuk seviyede

El Salvador, finansal sistemdeki Bitcoin ve Blockchain teknolojisine olan bağlılığı ile biliniyor. Bu durum daha geleneksel bir yatırım yaklaşımına sahip yatırımcılar için bazen zor durumlara sebep olabiliyor. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin destekli tahvil planlarını açıklamasının ardından, ülkenin dolar destekli tahvilleri tüm zamanların en düşük seviyesini gördü.

El Salvador’un Dolar Destekli Tahvilleri 64.4’e Düştü

El Salvador‘un 2050’de vadeleri olan dolar banknotları, tüm zamanların en düşük seviyesi olan 64.4’e düştü. Bunun yanında ülkenin borcu Pazartesi günü dış borç piyasasındaki en kötü performans gösterenlerden biriydi. Söz konusu olan bu hızlı düşüşün ana nedeni; El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin egemen Bitcoin tahvilleri satma planı.

el salvadorun dolar destekli tahvilleri en dusuk seviyede

Yatırımcıların karşı karşıya olduğu risklerin büyük bir kısmı, mevcut El Salvador hükümetinin IMF ile uygun bir ilişki kurmaya istekli olmamasından kaynaklanıyor. Ayrıca IMF El Salvador’u yaptığı yeni bir açıklamada, Bitcoin ile ilgili riskler konusunda uyardı. El Salvador‘un, oluşturduğu finansal ve tüketici riskleri nedeniyle, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kullanmaması gerektiğini belirtti.

Bir Stifel Nicolaus & Co. Genel Müdürü olan Nathalie Marshik’e göre, ülkede Bitcoin’in benimsenmesi yoğunlaştıkça yatırımcıların daha da fazla kayıpla karşılaşabileceğini belirtiyor. Ayrıca şu anda, bu ülkenin borcu yatırımcılar için stresli bir bölgeye doğru ilerliyor. Bununla beraber, El Salvador’un tokenize tahvil planı, finans uzmanları ve yatırımcılar arasında olumlu karşılanmıyor.

Tokenize tahviller yoluyla fon toplama kararı belirsiz stratejik finansal planlamanın ve ekonomiyi ikiye katlamanın bir işareti olduğundan, finansal analistlerin çoğu; ülke ekonomisinin ve ulusal borcun, zorlu zamanlardan geçeceği konusunda aynı fikirde.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.892,49 TL 0,63%
ethereumETH/TRY
34.954,45 TL 1,90%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,00%
usd-coinUSDC/TRY
17,93 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
5.723,47 TL 2,18%
cardanoADA/TRY
10,27 TL 1,67%
xrpXRP/TRY
6,83 TL 0,03%
binance-usdBUSD/TRY
17,94 TL 0,00%
solanaSOL/TRY
815,03 TL 2,35%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 9,24%
Bağlantıyı kopyala