El Salvador, Bitcoin Şehri Kuracak

el salvador bitcoin sehri kuracak

Tüm dünyada Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ülke, şimdilik sadece El Salvador. Ülke, sık sık Bitcoin ile ilgili haberlerle gündeme geliyor. Bitcoin Haftası’nda konuşan kutlandığı El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin şehri ile ilgili bir duyuru yaptı. El Salvador’a Bitcoin City geliyor.

El Salvador Bitcoin Şehri Kuracak: Bitcoin City

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin Haftası kapsamında yaptığı konuşmadan Bitcoin şehri duyurusu yaptı. “Bitcoin City”, Fonseca Körfezi boyunca bir yanardağın yakınında konumlanacak.

Bukele, şehrin konut ve ticaret alanları, restoranlar, havaalanı, liman ve demiryolu hizmeti de olan tam teşekküllü bir metropol olacağını söyledi. Şehir, bir madeni para gibi daire içinde yer alacak ve şehir merkezinde dev bir Bitcoin sembolü olacak. Sembol aynı zamanda plaza olarak kullanılacak. Ayrıca şehirde hiçbir gelir, mülk, sermaye kazancı ya da bordro vergisi olmayacak.

Bukele ayrıca El Salvador’un Liquid Network’te Blockstream tarafından geliştirilen tokenize bir finansal araç olan 1 milyar ABD doları değerindeki “bitcoin bono” ihraç etmeyi planladığını söyledi. 

Bu miktarın 500 milyon doları gerekli enerji ve Bitcoin madenciliği altyapısı için kullanılacak. Kalan kısmı ile ise Bitcoin satın alınacak. Bu

Blockstream, yaptığı açıklamada ülkenin bir menkul kıymetler yasası oluşturmayı ve ihracı işleme koyması için Bitfinex Securities’e bir lisans vermeyi planladığını söyledi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
465.036,37 TL 4,05%
ethereumETH/TRY
31.124,23 TL 3,80%
tetherUSDT/TRY
15,97 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
15,99 TL 0,17%
bnbBNB/TRY
4.807,04 TL 2,65%
xrpXRP/TRY
6,50 TL 4,86%
binance-usdBUSD/TRY
15,99 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
8,19 TL 4,14%
solanaSOL/TRY
784,83 TL 6,19%
dogecoinDOGE/TRY
1,33 TL 4,60%
Bağlantıyı kopyala