bitcoinBTC/TRY
1.270.578,37 TL 0,82%
ethereumETH/TRY
68.120,57 TL 0,68%
tetherUSDT/TRY
28,96 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.978,16 TL 1,35%
xrpXRP/TRY
19,34 TL 2,67%
solanaSOL/TRY
2.117,20 TL 4,11%
usd-coinUSDC/TRY
28,96 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
68.072,83 TL 0,68%
cardanoADA/TRY
17,37 TL 1,93%
dogecoinDOGE/TRY
2,90 TL 2,35%

Paylaş

AB, Kripto Para Birimleri için Düzenleyici Çerçeveyi Ele Alacak

ab kripto para birimleri icin duzenleyici cerceveyi ele alacak

Avrupa Birliği, kripto para birimlerine dair düzenleyici çerçeveyi gözden geçirmek için oylama yapacak. Avrupa parlamentosu komitesi, bunun için pazartesi gününü belirledi. Komite, endüstri yöneticilerinin Avrupa’da Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere önemli dijital para birimlerini pratik olarak yasaklanabileceğini söyleyen düzenleyici çerçeveyi oylayacak.

Avrupa Birliği, Kripto için Düzenleyici Çerçeveyi Gözden Geçirecek

Avrupa Birliği’nde MiCa isimli yasanın son taslağı oylamaya gidecek. Daha önce taslakta olan ancak sonrasında tekrar eklenen bir madde, bölgede kripto varlıkların yasaklanması endişesini de beraberinde getirdi.

Bu maddeye göre, AB’de ticareti yapılan kripto varlıklar, minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarına tabi olacak ve bu gerekliliklere uyumu sağlamak için aşamalı bir dağıtım planı oluşturulacak. Bloomberg‘in haberine göre bunun için Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonu, pazartesi günü bir oylama yapacak.

Asgari sürdürülebilirliğe ve kullanıma sunma gereksinimlerine yapılan atıf, Bitcoin ve Ethereum gibi “iş kanıtı” konsensüs mekanizması üzerinde çalışan kripto para birimlerinin kullanımını frenlemek veya yasaklamak için yapılan bir değişiklik olarak görülüyor.

ab kripto para birimleri icin duzenleyici cerceveyi ele alacak 2

Bu arada iş kanıtı, Bitcoin blok zincirini yöneten ana fikir birliği mekanizmalarından biri olarak açıklanabilir. BTC madencileri, blok zincirini güvence altına alan ve işleyen ağa bilgisayar gücüne katkıda bulunuyor. Bu katkıdan dolayı da BTC ile ödüllendirilir.

Bu arada söz konusu taslak aslında Bitcoin’in fiilen yasaklanıp yasaklanmayacağı ile ilgili bazı endişeleri de beraberinde getirdi.

Ledger CEO’su Pascal Gaulthier konuya ilişkin şunları söyledi:

“Biz Ledger’da, özellikle arka bahçemizde her zaman özgürlüğü ve kendi kendini korumayı savunacağız. Hepinizi Avrupa Parlamentosu Üyenizle iletişime geçmeye ve Avrupa’da bir Bitcoin yasağına karşı olduğunuzu bildirmeye çağırıyoruz”

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala