Melis Hazal Karagöz ile Kripto Bülten’de Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla gerçekleştirilen Kripto Bülten’in dokuzuncu bölümü yayında. Geçen haftanın öne çıkan başlıkları arasında; Bitcoin’in, El Salvador’da resmi olarak yasal bir para birimi olmasından, Hindistan Merkez Bankası’nın banka kartları ile token hizmetlerine izin vermesine kadar birçok önemli haber yer aldı.

Konu Başlıkları;

  • Bitcoin Artık Resmi Bir Para Birimi! El Salvador’da Yasa Yürürlüğe Girdi
  • İngiltere Premier Lig Şampiyonu Manchester City, İkinci Bir NFT Koleksiyonu Yayınlayacağını Duyurdu
  • Hindistan Merkez Bankası Banka Kartı ile Token Hizmetlerine İzin Verdi
  • Az önce bankaların ilgisi sürüyor demiştik, bir örnek de BBVA Kripto Cüzdanı Başlatmaya Hazırlanıyor

Nelerden Bahsedildi?

– Bitcoin yasasının ülkenin yasama meclisinden geçmesinden üç ay sonra, yani salı gününden itibaren Bitcoin, El Salvador’da resmi olarak yasal bir para birimi oldu. Hareket dünyada bir ilki işaret ederken, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele paylaştığı bir tweet ile ülkenin ilk Bitcoin’lerini satın aldığını duyurdu.

– Manchester City’den, hayranlarını sevindirecek bir haber geldi. Son şampiyon, ikinci bir NFT koleksiyonu yayınlayacak.  Mayıs ayında sanatçı Jon Noorlander ile Premier Lig şampiyonluğu adına yayınladıkları NFT’nin başarısının ardından City, Alan Bolton tarafından üretilen Creation koleksiyonuyla NFT alanındaki varlığına devam ediyor.

– Hindistan Merkez Bankası, kart verilerinin güvenliğini sağlamak amacıyla token’laştırma kapsamını genişletti. Kart veren kuruluşların, token hizmeti sağlayıcıları olarak hareket etmesine ve banka kartı ile token hizmetleri vermesine artık izin var. Bu kapsamda öncelikle, kartlar aracılığıyla işlemleri kolaylaştırmak için alternatifler oluşturuldu.

– İsviçreli bankacılık şirketi, kripto cüzdan özellikleri sunan bir dijital yatırım hesabı başlatıyor. Yeni dijital yatırım hesabının adı New Gen olup, kullanıcıların 10.000 dolar, Euro veya İsviçre Frangı cinsinden para yatırmalarına olanak tanıyacak. Bireyler hizmete erişim elde edebilmek için gereklilikleri yerine getirdikten sonra, BBVA uygulamasında Bitcoin depolama, satın alma veya satmak için yeni BBVA cüzdanlarını kullanabilecek.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
358.942,27 TL 0,60%
ethereumETH/TRY
24.599,45 TL 0,41%
tetherUSDT/TRY
18,52 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
18,50 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
5.262,30 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
8,77 TL 0,36%
binance-usdBUSD/TRY
18,50 TL 0,22%
cardanoADA/TRY
8,02 TL 0,96%
solanaSOL/TRY
606,88 TL 3,32%
dogecoinDOGE/TRY
1,15 TL 2,88%
Bağlantıyı kopyala