Melis Hazal Karagöz ile Kripto Bülten’de Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla gerçekleştirilen Kripto Bülten’in yeni bölümü yayında. Geçen haftanın öne çıkan başlıkları arasında; lider kripto birimlerinin durumundan, Chiliz’in Dünyaca ünlü FTX Borsasıyla anlaşmasına kadar birçok önemli gelişme yer aldı.

Konu Başlıkları:

  • Lider Kripto Para Birimlerinde Durum Nasıl?
  • El Salvador, Yabancı Yatırımcıları Bitcoin Vergisinden Muaf Tutacak
  • Chiliz, Taraftar Tokenlarını da Listelemek için Dünyaca Ünlü Borsa FTX İle Anlaştı
  • Bu Hafta NFT Dünyasında Neler Yaşandı?

Nelerden Bahsedildi?

-Lider kripto para birimi Bitcoin’de 700.000’inci blok çıkarıldı ve böylece arzın %89.58’ine ulaşılmış oldu. Fiyatına baktığımızda ise geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşün ardından bir toparlanma var. Ethereum’da son yedi günlük durum, Bitcoin’e benzer şekilde… Yaşadığı düşüş sonrasında ortalamanın üzerinde yükseliş gösterdi.

-Daha önce aktardığımız gibi El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin yasasını resmen yürürlüğe koydu. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Banko agrikola gibi ülkenin en büyük finans kurumları, vatandaşlara Bitcoin hizmeti sunmaya başladı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı Havyer Argueta son yaptığı açıklamada, yabancı yatırımcılarının Bitcoin üzerinden elde ettiği kazançların vergiden muaf tutulacağını söyledi. 

-Chiliz, taraftar tokenlarını da listelemek için dünyaca ünlü borsa FTX ile anlaştı. Bu anlaşma ile beraber, Dünya çapındaki milyonlarca sporsever bu dijital varlıklara artık FTX borsasından erişim sağlayabilecek. Açıklamaya göre borsa, Inter ve Galatasaray ile başlayarak, Chiliz fan tokenlarını listeleyecek. Bu iki takımı ilerleyen süreçte ise Paris Saint German, Manchester City ve Barcelona takip edecek.

-Dünyanın en büyük NFT yatırım fonu olan Metapurse tarafından organize edilen müzik, sanat ve teknoloji odaklı ilk NFT festivali Dreamverse New York City’de gerçekleşecek. Dreamverse Gallery’de, dijital ve fiziksel formatlarda sanat ve sanatçıların etkileşimli dijital deneyimi yer alacak. Hintli grup yuforya ise, ‘SALE’ adlı son albümünü NFT olarak piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Grup, NFT müzik albümünü ve dokuz sahne arkası fotoğrafını NFT platformu,, Token Runway’de yayınlayacak ve ardından açık artırmaya çıkaracak.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 374.070,66 TL 1,20%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.910,61 TL 1,66%
tether
Tether (USDT) 8,87 TL 0,12%
cardano
Cardano (ADA) 18,62 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.293,02 TL 9,71%
xrp
XRP (XRP) 8,43 TL 3,26%
solana
Solana (SOL) 1.216,34 TL 3,16%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,87 TL 0,08%
polkadot
Polkadot (DOT) 250,75 TL 3,61%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,80 TL 1,38%
Copy link
Powered by Social Snap