Zamanda Yolculuk: Dogecoin ve Asgari Ücret

doge1

Dogecoin (DOGE) meme kripto para birimlerinin en popülerleri arasında yer alıyor. Ayrıca sosyal medya platformu Twitter’ın yeni sahibi olan Elon Musk, Dogecoin’e olan desteğini her fırsatta dile getirmeye devam ediyor. Dogecoin’in fiyatı, kripto para biriminin maskotunun Twitter logosunun yerini almasıyla birlikte yükselişe geçti. Elon Musk’tan Dogecoin ile ilgili paylaşımlar, çoğu zaman meme kripto para biriminin fiyatında ani bir artışa yol açabiliyor.

Twitter’ın internet sitesini ve mobil uygulamasını ziyaret eden kullanıcılar, tuhaf bir şekilde Twitter’ın logosu yerine Dogecoin’in logosunu görmeye başladı. Dogecoin’in logosunun Twitter’da görülmeye başlamasıyla birlikte kripto para biriminin fiyatında da önemli bir artış yaşandı. Dogecoin’in fiyatı kısa süre içerisinde yüzde 25’in üzerinde değer kazanarak 0.10 dolara kadar yükseldi. 

Biz de Dogecoin hakkında atılan ilk paylaşımdan yola çıkarak, yapılan paylaşım zamanında olan asgari ücretle ne kadar Dogecoin alabileceğimizi inceledik.

Elon Musk’ın İlk Dogecoin Paylaşımı: 2 Nisan 2019

Elon Musk ilk olarak Dogecoin ile ilgili paylaşımını 2 Nisan 2019 tarihinde Twitter üzerinden yaptı. Elon Musk’ın bu paylaşımları günler geçtikçe artmaya başladı ve bu paylaşımlar Dogecoin’in fiyat hareketine etki etti.

Biz de o dönemde Dogecoin’in fiyatını ele alarak, Dogecoin, 2 Nisan 2019’da 0,049 TL’den işlem görüyordu. 2019 yılında asgari ücret ise 2 bin 20 TL’di. Yani 2019 yılında 2 bin 20 TL ile 41.225 Dogecoin alınabilirdi. O gün tüm asgari ücreti ile Dogecoin alan bir kişinin bugün 82 bin 450 TL’si olurdu. Bu yükselişle Türkiye’de TL’nin yaşadığı değer kaybı da etkili oldu. 2 Nisan 2019’da Dolar/TL 5,6 seviyesinde iken bugün 19 TL civarında seyrediyor.

Bugünlere geldiğimizde şu anda asgari ücret şu anda 8 bin 500 TL. Bugün Dogecoin 1,91 TL’den işlem görüyor. Bugün bir asgari ücretle 4.450 Dogecoin alınabilir.

Bir de şu açıdan bakmayı deneyelim. Elon Musk’ın Dogecoin’den bahsettiği paylaşımdan bu yana 100 dolar yatırmış olsaydınız ne kadar kazanmış olabileceğinize bir bakalım.

dogecoin nedir

Dogecoin, 2 Nisan 2019’da 0,002552 dolardan işlem görüyordu. Eğer o dönemlerde 100 dolarlık bir yatırım yapılmış olsaydı, 39.185 Dogecoin satın alabilirdi. Yatırım, Dogecoin’in 0,1552 dolarlık mevcut fiyatına göre bugün 6.081,51 dolar değerinde olacaktı.

Son olarak Elon Musk, daha önce birçok kez kripto para birimi hakkında tweet’ler, Dogecoin’den bahseden ve Dogecoin’in Tesla ürünleri için bir ödeme seçeneği olarak kabul edilmesini içeren Saturday Night Live’daki bir görünümle Dogecoin’in performansının artmasına yardımcı oldu.

Dogecoin’in potansiyel en güçlü getirileri geçmişte kalmış olsa da, birçok kişi Musk’ın parayı desteklemeye devam edeceğine ve dünyanın en sevilen meme parası için daha fazla kazanç sağlayacağına inanıyor.

doge 4

Dogecoin’nin bu kadar geçmişinden bahsetmişken bir de bugününe bakalım. Dogecoin (DOGE) haberin yazımı esnasında CoinGecko verilerine göre; 0,098458 dolardan işlem görüyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
541.723,37 TL 4,06%
ethereumETH/TRY
38.239,66 TL 3,02%
tetherUSDT/TRY
21,09 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
5.864,45 TL 7,50%
usd-coinUSDC/TRY
21,08 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
10,76 TL 4,72%
staked-etherSTETH/TRY
38.213,30 TL 3,04%
cardanoADA/TRY
7,44 TL 5,61%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 6,91%
solanaSOL/TRY
418,75 TL 7,99%
Bağlantıyı kopyala