bitcoinBTC/TRY
1.586.164,11 TL 1,47%
ethereumETH/TRY
90.285,25 TL 2,36%
tetherUSDT/TRY
30,90 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
11.556,40 TL 5,59%
solanaSOL/TRY
3.178,70 TL 4,48%
xrpXRP/TRY
16,86 TL 3,29%
staked-etherSTETH/TRY
90.214,46 TL 2,29%
usd-coinUSDC/TRY
30,92 TL 0,08%
cardanoADA/TRY
18,18 TL 5,15%
avalanche-2AVAX/TRY
1.144,17 TL 3,27%

Paylaş

StarkNet’e Nasıl Varlık Köprülenir?

Starknet varlik kopruleme

Bu yazımızda en popüler katman-2 ölçeklendirme çözümlerinden StarkNet’e token köprülemenin en kolay ve en güvenli yolunu anlatacağız. Çapraz zincir destekli DEX’lerden birini kullanarak StarkNet ağına varlık köprüleyebilirsiniz.

Biz bu yazımızda kullanıcıların düşük ücretlerle token’lerini Ethereum, Arbitrum, Optimism, StarkNet ve Polygon ağlarına köprülemelerine olanak sağlayan Orbiter Finance’i kullanacağız.

StarkNet Ağına Nasıl Token Köprülenir?

Eğer StarkNet ağına token köprülemenin en kolay yolunu arıyorsanız EVM uyumlu ağlar ve ZK tabanlı blockchain’ler arasında çapraz zincir destekli bir zk-rollup köprüsü kullanmanız gerekiyor. Biz bu yazımızda EVM uyumlu çapraz zincir köprülerinden Orbiter Finance’i kullanacağız.

Başlamak için aşağıdaki 5 adımı takip edebilirsiniz:

  1. ArgentX Wallet‘ı indirin. (ArgentX Wallet’ınız yoksa buraya tıklayarak nasıl yeni bir cüzdan oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.)
  2. Orbiter Finance sitesini ziyaret edin ve ArgentX cüzdanınızı siteye bağlayın.
  3. Hangi ağlar arasında token köprülemek istediğinizi seçin.
  4. Hangi token’leri köprüleyeceğinizi ve miktarı belirleyin.
  5. Dikkatli bir şekilde kontrol ettikten sonra işlemi onaylayın. Token’leriniz 5 dakika içerisinde cüzdanınıza gönderilecektir.
orbiter finance starknet

StarkNet Köprüleme Ücretleri

‍StarkNet ekosistemine token köprülemenin maliyeti, işlemin hangi ağlar arasında gerçekleştirildiğine bağlı olarak değişecektir. Örneğin Ethereum ağından token köprülemek istiyorsanız gas ücretleri 20 ile 30 dolar arasında değişecektir.

Öte yandan, Polygon, Arbitrum, Optimism, METIS ve diğerleri gibi diğer katman-2 ekosistemlerinden köprü kuruyorsanız, işlem ücreti genellikle 10 dolardan daha azdır.

Orbiter Finance Güvenli mi?

ZK Rollup katman-2 ağları için geliştirilen en güvenli çapraz zincir köprülerinden biri olan Orbiter Finance, StarkNet, zkSync, DYDX, Loopring ve diğer popüler ZK tabanlı katman-2 ağlarını destekliyor.

Editörün Notu

Eğer StarkNet’e token köprülemek istiyorsanız Orbiter Finance’i kullanabilirsiniz. Orbiter Finance çoğu EVM uyumlu blockchain’i destekler. Orbiter Finance ile ETH, USDC ve USDT gibi popüler token’leri farklı ağlara köprüleyebilirsiniz.

Orbiter Finance’i kullanmak için ArgentX Wallet’ı indirmeniz gerekiyor. Sonrasında yukarıda listelediğimiz 5 adımı takip ederek token’lerinizi kolaylıkla StarkNet ağına köprüleyebilirsiniz. Ethereum’dan StarkNet’e token köprülemek biraz daha yüksek maliyetli olabilir. Ancak diğer katman-2 ağlarından StarkNet’e çok daha ucuz bir şekilde token köprülenebilir.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala