Argent X Nedir ve Nasıl Kullanılır?

argent x cuzdani nedir nasil olusturulur

Argent X, dünya genelinde 300.000’den fazla kişinin güvendiği, StarkNet’teki en popüler ve tek açık kaynaklı cüzdandır. Bu yazımızda en popüler StarkNet cüzdanı Argent X nedir ve nasıl Argent X cüzdanı kurulur ve Argent X nasıl kullanılır konularına yer vereceğiz.

Argent X Nedir?

Argent X, kullanıcılarının StarkNet ekosistemindeki DeFi uygulamalarıyla etkileşime girmesine olanak sağlayan bir Web3 cüzdanıdır.

Sadece bir dakika içerisinde birkaç tıklamayla kolaylıkla Argent X cüzdanı oluşturabilirsiniz. Argent X cüzdanı Chrome ve Firefox tarayıcılarına indirilebilir.

Argent X ile StarkNet testnet ve mainnet’ine katılabilir, ETH ve diğer ERC-20 token’larını transfer edebilirsiniz. Ayrıca güvenli bir şekilde StarkNet NFT’lerini de mint’leyebilirsiniz.

Şu anda Argent X cüzdanıyla Argent mobil cüzdanı birbirinden bağımsız olarak faaliyet gösteriyor. Ancak gelecekte bu iki cüzdanın birleşmesi bekleniyor.

Argent X Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Şu anda Argent X cüzdanı yalnızca Chrome ve Firefox tarayıcılarına indirilebilir.

Sadece birkaç adımda Argent X cüzdanı oluşturabilirsiniz. Argent X cüzdanı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edin:

Adım 1: Bu örnekte Chrome tarayıcısına Argent X cüzdanı kuracağız. Chrome Webstore’a gidip Argent X eklentisini tarayıcınıza ekleyin.

1

Adım 2: “Create a new wallet” butonuna tıklayarak Agent X cüzdanınızı oluşturmaya ilk adımı atın.

2

Adım 3: Sorumluluk Reddi Beyanını okuyun ve “Continue” butonuna tıklayın.

3

Adım 4: Argent X cüzdanınız için bir şifre belirleyin.

4

Adım 5: “Finish” butonuna tıklayın ve artık hazırsınız!

5

Adım 6: Argent X, cüzdanınıza kolay bir şekilde erişim sağlamak için tarayıcınızın “Uzantılar” sayfasını açın ve Argent X’in yanındaki sabitleme butonuna tıklayın.

6

Adım 7: Argent X cüzdanınızı açın, artık Argent X’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Argent X, StarkNet ağı için geliştirilmiş MetaMask alternatifi bir cüzdandır. Blockchain ağları işlemleri gerçekleştirmek için küçük miktarlarda da olsa gas ücretlerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle StarkNet ağında ArgentX cüzdanınızı kullanmaya başlamadan önce hesabınıza bir miktar fon gönderdiğinizden emin olun.

StarkNet hakkında daha fazla bilgi için “StarkNet Nedir” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
539.828,25 TL 1,57%
ethereumETH/TRY
34.865,42 TL 0,59%
tetherUSDT/TRY
19,44 TL 1,34%
bnbBNB/TRY
6.326,97 TL 0,40%
usd-coinUSDC/TRY
19,23 TL 0,76%
xrpXRP/TRY
8,65 TL 1,08%
cardanoADA/TRY
7,30 TL 0,11%
dogecoinDOGE/TRY
1,50 TL 3,06%
staked-etherSTETH/TRY
34.465,62 TL 0,63%
matic-networkMATIC/TRY
21,89 TL 0,97%
Bağlantıyı kopyala