bitcoinBTC/TRY
1.598.221,03 TL 1,12%
ethereumETH/TRY
91.763,31 TL 1,49%
tetherUSDT/TRY
30,95 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
11.682,84 TL 6,24%
solanaSOL/TRY
3.251,04 TL 3,18%
xrpXRP/TRY
16,96 TL 2,70%
staked-etherSTETH/TRY
91.819,26 TL 1,26%
usd-coinUSDC/TRY
30,95 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
18,50 TL 3,96%
avalanche-2AVAX/TRY
1.160,25 TL 2,70%

Paylaş

Merkeziyetsiz Dijital Kimlik İnternetin Geleceği Mi?

eQHzh6rz7ETBHLjs0KzCl1Dooqp2 on93p7d

İnternet kimliğimizde bozulmalar meydana geldi. Ancak merak etmeyin, hala Amazon’dan alışveriş yapabilir ve sosyal medyada gezinebiliriz ama sorun şu ki, onu kullanmak için kişisel bilgilerimizi vermemiz gerekiyor. Lakin son zamanlarda, merkeziyetsizlikle internetin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmaya başladık.

Merkeziyetsizlik Nedir?                                                      

jQ8L4NCfhpXMlAnF3yYoZfyZ57i2 3i935hr

Merkeziyetsizlik; hükümet, banka veya şirket gibi tek bir kuruluşun sahip olmadığı veya kontrol etmediği bir sistemi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bunun yerine, ürün veya hizmet, küresel bir katılımcı ağı tarafından sağlanan bilgi işlem gücü kullanılarak çalıştırılır ve korunur.

Şimdi, Blockchain’in dijital kimliği gerçeğe dönüştürmek için nasıl kullanıldığını inceleyelim

Merkeziyetsiz Dijital Kimlik Nedir?

Merkeziyetsiz Dijital Kimlik, kullanıcıların herhangi bir üçüncü taraf hizmetine veya kimlik sağlayıcısına bağlı olmadan kendi kimliklerini oluşturmasına, yönetmesine ve kontrol etmesine olanak tanıyan, kendine ait bir kimlik yönetimi konseptidir.

Örnek vermek gerekirse, farklı web sitelerini ziyaret ediyorsunuz ve oturum açmak için bir kullanıcı adı ve şifre sağlıyorsunuz diyelim, bu da her web sitesinde farklı kimliğiniz olduğu anlamına geliyor. Ancak, Merkezi Olmayan Dijital Kimliğinizi ayarlarsanız, kimliğiniz web sitelerinde aynı kalır. Diyelim ki bir web sitesini ziyaret ettiniz ve Google’ı kullanarak giriş yaptınız. Bu durumda kimliğinizi Google yönetir, ancak kimliğinizi Blockchain’de ayarlarsanız kimliğinizi kendiniz yönetebilirsiniz.

Biraz derinlere inmeden önce, mevcut sistemdeki sorunun ne olduğunu görelim.

Merkezi Kimlik Yönetimi ile ilgili mevcut sorun, tek bir yayıncı tarafından sahip olunması ve sürdürülmesidir. Yayıncı tarafından sağlanan belirli hizmetlere erişim elde etmek için kullanılırlar. Yine de, diğer hizmet sağlayıcılarla birlikte kullanılamazlar.

Merkezi Kimliklere bir örnek, Facebook gibi web sitelerinde oturum açmaktır. Facebook hesabınızı silmeye karar verirseniz, kimliğiniz kaybolur.

Bazı E-ticaret ve sosyal medya platformları, verilerimizi bilgimiz olmadan çevrimiçi işletmelerle paylaşır, dolayısıyla kimliğimiz bu merkezi sağlayıcıların insafına kalır.

Merkeziyetsiz Dijital Kimlik Nasıl Çalışır?

overview of blockchain in identity management

Diyelim ki telefonunuzda merkeziyetsiz bir kimlik cüzdanı uygulaması var. Bu durumda bir kimlik oluşturmak için uygulamayı kullanırsanız, artık bu kimlik bilgilerini farklı web sitelerine sağlayabilirsiniz. Bu web siteleri kimlik bilgilerinizi doğrular ve size gerekli erişimi sağlar.

Güvenilirdir çünkü kimlik cüzdanı uygulaması kriptografik sistemleri kullanır. Kimlik oluşturulduktan sonra, cüzdan uygulaması kriptografik özel ve genel anahtarlar üretir. Uygulama daha sonra genel anahtarı, cüzdanınıza karşı benzersiz bir tanımlayıcı oluşturan Blockchain’e gönderir.

Biyometrik veriler veya yalnızca sizin bildiğiniz bir şifre, özel anahtarı güvence altına alacaktır. Özel anahtar, cihazınızda/kimlik cüzdanınızda kalır ve kimlik doğrulama sırasında kullanılır.

Ana avantajlardan biri, kimliğiniz bir kez sunulduğunda, herhangi bir noktada sadece tek bir tıklamayla iptal edebilmenizdir.

Kapanış

Merkezi olmayan kimlik ile, bir web sitesinde oturum açmak için kullanıcı adı ve şifre yerine sadece kriptografik anahtarlar gerekir ve yalnızca belirli bir hizmetle ilgili verileri paylaşırsınız. Merkezi olmayan kimlik, mükemmel bir kavram olsa da, teoride düşük düzeyde bir uyum söz konusudur.

Çoğu kullanıcı hala bu durumun farkında değil ve hükümetler merkezi olmayan kimliği geniş ölçekte nasıl kullanacaklarını bulmaya çalışıyor.

Genel olarak, merkezi olmayan kimlik, internette büyük bir paradigma değişikliğidir. Mevcut dijital kimlik sorunlarını çözdüğümüzde, Blockchain ile yapabileceğiniz diğer birçok şeye kapı açabilir.

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk, 19 Nisan 2001 tarihinde İstanbul’da doğdu. Küçüklüğünde her kitabı ayrı bir evren olarak gören Sinancan, bir gün kendi evrenlerini yaratmaya karar verdi ve zihninde dolup taşan karakterleri sayfalara dökmeye başladı. Çizgi romanlara fazlasıyla sevgi gösterdi ve geceleri kozmoloji belgeselleri izlemekten büyük keyif duydu. Dijital medyayı da yakından takip ediyordu ve hobi olarak, ileride büyük bir tecrübeye dönüşeceğini bilmeden, YouTube kanallarını bilgi içerikli videolar yükleyerek büyütüp, satıyordu. “Satmak” demişken… Kahramanımız aynı zamanda, ailesinden alıp alıp biriktirdiği harçlıklar ile, oynadığı basketbol kulübündeki takım arkadaşları için yurtdışından ürün getirtip gelir elde edecek kadar paradan para kazanmaya takıntılıydı. Bu da onu elbet önce kripto paralarla, sonra da Blockchain teknolojisi ile tanıştırdı. 2018’de bu dünyaya adım attığında, hayatının geri kalanının önceden planladığı gibi gerçekleşmeyeceğinin bilincinde değildi. Zaman içerisinde bir tutku daha edinmişti. Yine küçüklüğündeki gibi bir karar aldı ve iki hobisini birleştirmeye karar verdi, “Ben Blockchain’e odaklanan bir medya şirketi kuracağım!” dedi. Ancak bu planı bir süre gerçekleşmeyecekti… 2019’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi bölümünü kazandı. Bilerek bir yıl hazırlığa kalıp, vaktini kendisini bu alanda eğitmek için harcayan Sinancan; kendini fakültedeki ilk yılı bitmeden üniversitesinin Blockchain kulübünün başkanı olması için teklif alacak seviyeye getirmişti. Düşündü, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi medya odaklı bir üniversitede, hayalini kurduğu Blockchain girişimini gerçekleştirmeye yaklaşabilir miydi? Denemeye değerdi. “Bir nevi demo olur,” dedi ve işe ilk olarak, birinci sınıfın sonunda temel bilgilerini edindiği Ekonomi bölümünü bırakıp, yöneticilik ve planlama becerilerini geliştirmek için İşletme bölümüne geçmekle başladı. Her zaman hayal ettiği üzere, çokça dile getirdiği “Bir kulüpten daha fazlası” mottosunu hiç bozmadı. Kendisiyle birlikte kulübünü de geliştirdi. 2022 yılının Ekim ayında ise, edindiği bilgi ve tecrübelerini resmiyette de pratiğe dökmek istediğinden dolayı iş hayatına atıldı ve Kriptomeda bünyesinde görev almaya başladı. O günden beri Sinancan, günlük kahve tüketimini %80 oranında artırdı.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala