Fakeout Nedir?

fakeout nedir

Fakeout, teknik analizde yatırımcıların bir beklentiyle açtığı pozisyonlarda beklentinin gerçekleşmemesi durumudur. Yatırımcıların bir sinyal veya beklentiyle işleme girmesi ve akabinde piyasanın tam tersi yönde hareket etmesi, teknik analiz jargonunda “fakeout” olarak adlandırılır.

Genel anlamda fakeout, fiyatın alım satım beklentisinin veya sinyalinin tam tersi yönde ilerlediği durumları ifade etmek için kullanılır. Fakeout aynı zamanda fake breakout şeklinde de ifade edilebilir.

fakeout nedir

Fakeout yatırımcılarda ciddi kayıplara yol açabilir. Teknik analistler, mükemmel bir formasyon bulabilir ve bu formasyon beklentilerle doğru orantılı şekilde çalışıyor gibi görünebilir. Ancak dış etkenler nedeniyle işler her zaman bir anda tersine dönebilir. Bu da söz konusu formasyondan yola çıkarak işleme girenlerin büyük bir zarar etmesiyle sonuçlanabilir. Bu nedenle birçok yatırımcı, işleme girmeden önce fakeout ihtimalini de göz önünde bulundurarak stratejilerini planlar. Örneğin zarar durdur (stop-loss) emirleri buna bir örnektir. Aslında stop-loss, kripto para piyasasında yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılan temel risk yönetimi stratejisidir.

Olası bir fakeout ihtimaline karşı yatırımcılar işleme girmeden önce stop-loss ile riske attıkları sermaye miktarını sınırlar. Örneğin çoğu yatırımcı, varlıklarının %1’inden fazlasını riske etmez. Peki bu, yatırımcıların sermayelerinin %1’i ile mi işleme girdiği anlamına geliyor. Tabii ki hayır. Yatırımcılar stop-loss sayesinde, piyasanın tersine dönmesi durumunda işlemin stop-loss seviyesine ulaşması durumunda varlıklarının yalnızca %1’lik kısmını kaybedeceklerdir.

Fakeout ihtimaline karşı alınabilecek bir diğer önlem ise, işleme girmeden önce birkaç farklı teknik indikatörü göz önünde bulundurmak. Bu nedenle işleme girmeden önce tek bir indikatörü göz önünde bulundurmak yerine birden fazla indikatörün aynı şeyi söylemesi durumunda işleme girmek daha akıllıca olacaktır.

Son olarak şunu da belirtelim. Özellikle kripto para piyasası gibi fiyat dalgalanmalarının yüksek olduğu piyasalar söz konusu olduğunda her an işlerin bir anda tam tersine dönebileceğini unutmayın.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
603.011,08 TL 3,22%
ethereumETH/TRY
40.657,42 TL 5,84%
tetherUSDT/TRY
23,50 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.531,36 TL 8,89%
usd-coinUSDC/TRY
23,50 TL 0,06%
xrpXRP/TRY
11,55 TL 6,51%
staked-etherSTETH/TRY
40.689,85 TL 5,71%
cardanoADA/TRY
5,66 TL 23,50%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 11,39%
tronTRX/TRY
1,57 TL 14,04%
Bağlantıyı kopyala