bitcoinBTC/TRY
1.579.497,54 TL 0,49%
ethereumETH/TRY
91.053,28 TL 0,76%
tetherUSDT/TRY
31,08 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
11.715,38 TL 0,47%
solanaSOL/TRY
3.108,02 TL 1,63%
xrpXRP/TRY
16,67 TL 0,27%
staked-etherSTETH/TRY
90.948,54 TL 0,82%
usd-coinUSDC/TRY
31,11 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
17,84 TL 1,91%
avalanche-2AVAX/TRY
1.110,19 TL 1,87%

Paylaş

CFTC başkanı kripto paralarda düzenleme istiyor

CFTC Baskani Benhamdan Binance Yorumu Acik Bir Vergi Kacakciligi Vakasi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) onayıyla işlem gören spot Bitcoin ETF’leri üçüncü haftasını tamamlarken SEC’e eşdeğer tutulan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Benham’dan yeni açıklamalar geldi.

ABD Barolar Birliği’nin bir etkinliğinde söz alan CFTC başkanı, spot BTC fonlarından duyduğu endişeyi şu sözleriyle dile getirdi:

“İşlem gören Bitcoin ETF’lerinden endişeliyim. Bireysel ve kurumsal yatırımcıların bir ürünün onay almasıyla fiili gözetim altında tutulması durumunu karıştırmasından ortaya çıkacak risklerden korkuyorum.”

“Acil düzenleme gerekli”

Behnam’a göre, dijital varlıkların nakit piyasalardaki faaliyetini denetleme yetkisinin hiç bir kurumda olmaması büyük bir risk oluşturuyor. CFTC başkanı, etkinlik sırasında verdiği demeçte ABD Kongresi’nin acilen bu konuyu ele alması gerektiğini belirtti. Behnam, son altı senedir bu konuda fikrini sabit tutsa da spot Bitcoin ETF’lerinin listelenmesinin ardından endişelerinin arttığı fikrini paylaştı:

“Dijital varlıklarla ilgili federal mevzuata duyulan ihtiyaç hiç bu kadar kritik olmamıştı. Çağrılarımı sürdüreceğim.”

ABD’de spot BTC fonları onay alsa da SEC Başkanı Gary Gensler kripto paralara muhalif tavrını sürdürüyor. Komisyon başkanı, onay haberinin ardından yaptığı açıklamada şu sözleri söylemişti:

“Bugün belirli spot bitcoin ETF’lerinin listelenmesini ve alım satımını kabul etmiş olsak da, BTC’yi onaylamadık. Yatırımcılar, değeri kriptoya bağlı ürünlerle ilgili risklerin farkında olmalılar.”

Buğra Çimen

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala