Ucerc.com Nedir?

ucerc.com nedir

Ucerc.com’un bir kripto para borsası olduğu iddia ediliyor ve son dönemde dolandırıcılık odaklı kripto para platformuna yönelik şikayetler giderek artıyor.

Başlamadan önce “Bedava peynir fare kapanında olur.” hatırlatmamızı tekrar yaparak okuyucularımızı, kripto para dolandırıcılarına ve dolandırıcılıklarına karşı bir kez daha uyaralım.

Üye olmadıkları halde Ucerc.com adlı bir borsanın kendilerine bilinmeyen numaralardan mesaj attığını belirterek şikayetçi olanların sayısı giderek artıyor. Ucerc.com’a üye olmadıkları halde +45158090603 ve +45158090602 gibi numaralardan mesaj alanlar, mesaj içeriğinde dolandırıcılık odaklı platforma giriş yapmaları için kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin yer aldığını belirtiyor. Bunun yanı sırada Ucerc.com’dan para transferi, bakiye bilgisi SMS’leri aldıklarını belirtenlerin sayısı da giderek artıyor.

Şikayetvar.com ve sosyal medya platformlarındaki şikayetlere baktığımızda kullanıcılar, SSL sertifikası bulunmayan yani tehlikeli olarak sınıflandırabileceğimiz ve henüz 9 ay önce kurulan bir web sitesine yönlendiriliyor. Gelen SMS’lerdeki kullanıcı adı ve şifre bilgilerini kullanarak platforma giriş yapan kişiler büyük risklerle karşı karşıya kalabilir.

Bu tür mesajlarla insanları meraklandıran ve dolandırıcılık odaklı Ucerc.com’a yönlendiren siber zorbalar sanki hesapta milyonlarca dolarlık kripto para varmış gibi gösteriyor. Ancak unutmayın ekranda yazanlar sadece bir sayıdan ibaret ve hiçbir gerçekliği yok.

Tuzağa düşen ve kullanıcı adı ve şifre bilgileriyle platforma giriş yapan kullanıcılar hesapta milyonlarca dolarlık kripto varlık bulunduğunu görünce heyecana kapılıyor ve tam da ekranın ortasına yerleştirilerek ön plana çıkarılan para çekme yani “Withdraw” butonuna tıklıyor. Bu aşamada parayı çekmeye çalıştığınızda dolandırıcılar sizden işlemi gerçekleştirebilmek için belirli bir miktarda para yatırma, kimlik doğrulama vs. gibi koşulları yerine getirmenizi isteyecek.

Ancak bu işlemleri yaptığınızda hem kimlik bilgilerinizi çaldıracağınızı hem de dolandırıcılara gönderdiğiniz parayı bir daha geri çekemeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Her ay Instagram’dan ve Twitter’dan bu tür platformlara on binlerce dolar kaptıran onlarca kişiden mesaj alıyorum. Böyleye bir şeye kim inanır dediğinizi duyar gibiyim. Bu aşamaya kadar gelen insanlar kendilerini bu fırsatın gerçek olabileceğine inandırıp platforma para yüklüyor ve böylelikle dolandırıcıların tuzağına düşüyor.

Screenshot 20220830 154445 com.android.chrome

Zira yaptığımız incelemelerde Ucerc.com’un kayda değer bir trafiğe sahip olmadığını, sitenin alan adının 27 Ağustos 2022’de yalnızca 1 yıllığına kayıt ettirildiğini görüyoruz. Bu da Ucerc.com’un dolandırıcılık odaklı bir platform olduğuna dair şüpheleri çok ciddi şekilde arttırıyor.

Şikayetvar.com platformunda Ucerc.com’dan ve bilinmeyen numaralardan mesaj aldıklarını belirten 911 farklı şikayet bulunuyor. Ucerc.com’a yönelik şikayetler yalnızca bununla da sınırlı değil. Ucerc.com’un “iş başvurunuz kabul edildi” şeklinde mesaj gönderdiğine yönelik şikayetler de var. Gelen mesaj şu şekilde:

Merhaba, başvurunuz şirketimizde iyi maaşlı tam zamanlı bir is için seçilmiştir. 3385/gün alabilirsiniz bana ulaşın : ws: wa. Me/989932206478

Bu tür mesajlar kullanıcıları bağlantılara tıklamaya teşvik eden bir dolandırıcılık yöntemi. Bunu bir kimlik avı saldırısı olarak değerlendirebiliriz. Bu tür şüpheli linklere tıkladığınızda akıllı telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki kişisel bilgilerinizin çalınabileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Bir teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse; genelde gerçek değildir…

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
600.919,25 TL 3,49%
ethereumETH/TRY
41.041,94 TL 4,96%
tetherUSDT/TRY
23,53 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.541,00 TL 8,74%
usd-coinUSDC/TRY
23,50 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
11,55 TL 5,97%
staked-etherSTETH/TRY
40.997,98 TL 5,06%
cardanoADA/TRY
5,63 TL 24,35%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 11,61%
tronTRX/TRY
1,55 TL 15,04%
Bağlantıyı kopyala