bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 69,154.53 0.22%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,805.24 1.66%
bnb
BNB (BNB) $ 602.59 0.04%
solana
Solana (SOL) $ 164.00 2.88%
xrp
XRP (XRP) $ 0.537307 0.49%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.459684 0.48%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.170888 2.39%

Türkiye’deki kripto dolandırıcılığı kervanına Samsun katıldı

samsun kripto dolandiriciligi

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) bugün geçtiği habere göre, Samsun merkezli gerçekleştirilen operasyon kapsamında dört ilde sahte internet sitelerinden ‘kripto para yatırım’ adıyla dolandırıcılık yaptığı tespit edilen biri asker sekiz şüpheli gözaltına alındı.

Habere göre Samsun Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ‘Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçunu işledikleri belirlenen sekiz şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışma başlattı.

Samsun’daki kripto dolandırıcılığının yöntemi neydi?

DHA’nın söz konusu haberinde kripto para yatırım adıyla yapılan dolandırıcılığın yöntemine ilişkin bilginin yanı sıra kripto üzerinden yapılan dolandırıcılığın miktarına da yer verilmedi.

Operasyon kapsamında Manisa’da dört, Adana’da iki ve Isparta’da yakalanan bir şüphelinin Samsun’a getirildiği belirtilirken, Ankara’da yakalanan ve asker olduğu öğrenilen 1 şüphelinin ise ifadesinin orada alınacağı öğrenildi.

Bir diğer kripto dolandırıcılık vakası da İzmir’den

Kripto piyasasındaki yükseliş hareketi dolandırıcılık vakalarının da sıklıkla görülmesine yol açtı. BTCHaber’in geçen ay haberleştirdiği İzmir Token adıyla yapılan dolandırıcılık kapsamında dudak uçuklatıcı rakamlar telaffuz edilirken, şüpheliler yurt dışına çıkarken yakalanarak göz altına alınmıştı.

Kaynaklara konuşan İzmir Token mağduru Cenan Öztürk, 150 bin lira kredi çekip projeye yatırım yapmak istediğinde Ocakçı Holding’e yönlendirildiğini belirmişti. Mağdur, Ocak ayında parasını çekmek istediğinde ise olumlu cevap alamadığını paylaşmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala