bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,052.97 1.18%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,512.24 0.42%
bnb
BNB (BNB) $ 609.53 0.55%
solana
Solana (SOL) $ 148.16 1.29%
xrp
XRP (XRP) $ 0.478087 1.82%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.42198 1.84%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.142249 0.91%

İzmir Token adını kullanan vurgunculara gözaltı kararı: 2,5 milyar TL dolandırdılar

izmir token vurgunu

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir Token finansörü Sedat Ocakçı’nın da aralarında bulunduğu 30 kişi hakkında gözaltı kararı aldı.

Savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında İzmir Emniyeti’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, tanıştıkları kişilere yüksek kâr vadeden Ocakçı Holding sahibi Sedat Ocakçı, eşi ve üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu 30 kişinin vurgun yaptığını tespit etti.

Holdingin İzmir, Çiğli’deki merkezi ve bazı adreslere operasyon yapan ekipler, belge ve teçhizatlara el koydu. Savcılık, zanlıların vatandaşları kripto para yatırımı ve drone fabrikası kuracağı vaadiyle kandırdığını, bu yöntemle 2 bin 500 kişiden toplamda 2,5 milyar lira para topladığını iddia etti.

İddiaların odağındaki Ocakçı Holding’in sahibi Sedat Ocakçı’ya bir haftadır kimse ulaşamıyor. Basına yansıyan bilgilere göre holding yerleşkesinde tabelalar kaldırıldı. 5 Şubat’ta Sedat Ocakçı’la birlikte sekiz kişiye daha yurt dışı çıkış yasağı getirildi.

“İzmir Token’i aradık, Ocakçı Holding’e yönlendirdiler”

İHA’nın haberine göre ponzi sistemine katılan yatırımcılar büyük mağduriyet yaşadı. Ajans, İzmir Token’e yatırım yapmak için varlıklarını satan ve borçlanan birçok vatandaşın ifadesine yer verdi.

Kaynaklara konuşan İzmir Token mağduru Cenan Öztürk, 150 bin lira kredi çekip projeye yatırım yapmak istediğinde Ocakçı Holding’e yönlendirildiğini belirtti. Öztürk, Ocak ayında parasını çekmek istediğinde ise olumlu cevap alamadığını paylaştı.

Dünyanın ilk şehir tokeni olarak lanse edilen İzmir Token, Cumhuriyet’in 100’üncü yılının kutlandığı 29 Ekim 2023 tarihinde yerli kripto borsası Bzetmex’te ön satışa çıkmıştı. Lansman toplantısında Ocakçı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ocakçı, projeye ilk fazda 15 milyon TL yatırım yapacağını belirtmişti.

Ocakçı’nın dış yatırımcılar haricinde şirket çalışanlarını da ponzi kripto para projesine yatırıma teşvik ettiği iddia ediliyor.

İzmir Token, resmi X hesabından geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Sedat Ocakçı’nın yatırım haricinde proje ile başka bir ilişkisinin bulunmadığını belirtti.

“Sedat Ocakçı ile İzmir Token arasında yatırım ile oluşan bu husus haricinde başkaca bir bağ ya da resmi ilişki söz konusu değildir.”

SON DAKİKA GELİŞMESİ: TGRT’nin az önce paylaştığı habere göre Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı, yurt dışına kaçma hazırlığındayken yakalandı.

Bzetmex CEO’sundan açıklama geldi

BTCHaber’e özel konuşan Bzetmex CEO’su Erdoğan Turan’ın konu hakkındaki yaptığı açıklama şöyle:

“İzmir Token ile ilgili medyaya yansıyan haberleri şaşkınlık ve üzüntüyle takip ediyoruz. İzmir Token arz ve listeleme sürecinde Bzetmex, sadece alış satış platformu olarak altyapı desteği vermiş ve bu süreçte uyumluluk ve hukuki gerekliliklerin yerine getirilmesine azami özen göstermiştir.

Borsaların yatırım hesabı açma ve işlem yapma prosedürleri bellidir. Kurulduğu ilk günden bu yana lisans almaya hazır olmak açısından bu süreçler üzerinde hassasiyetle duran Bzetmex bütün yatırımcılar için MASAK ve KYC sürecini titizlikle sürdürmüştür. Bunun dışında ICO ve listeleme konusunda da borsaların bulunduğu nokta ‘taraf olma’ hali olmadığı gibi Bzetmex için de bu konuda sözleşme kurallarına uyulduğu sürece, hukuki çerçevenin içinde kalındığı sürece eşit uygulama ile ilerlenmektedir. Borsalar coin/token projelerinde taraf değildir; sadece aracıdır. Aracı olmanın koşulları sözleşmelerle nettir. Bunun dışındaki paylaşımlar yanıltıcı bilgidir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala