bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,267.22 0.01%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,495.05 0.11%
bnb
BNB (BNB) $ 588.44 0.38%
solana
Solana (SOL) $ 133.53 0.39%
xrp
XRP (XRP) $ 0.484277 0.64%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.386532 0.51%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.124213 0.29%

Spot Ethereum ETF’lerine onay geldi! İşlemler ne zaman başlıyor?

Ethereum ETF

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), gece saatlerinde spot Ethereum borsa yatırım fonlarına (ETF) onay verdi.

SEC, yaptığı açıklamada VanEck, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Franklin Templeton, ARK 21Shares, Invesco Galaxy ve Bitwise’ın 19b-4 başvurularına onay verdiğini duyurdu. Komisyon, böylelikle söz konusu şirketlerin ihraç edeceği Ethereum fonlarının ABD borsalarında işlem görmesine yeşil ışık yaktı.


Ethereum ETF’leri ne zaman listelenecek?

SEC’in ETH ETF başvurularını onaylamasının ardından yatırımcılar, fonların ne zaman ABD borsalarında işleme başlayacağını sorguluyor. Finans düzenleyicisi, Bitcoin ETF’lerine benzer bir takvim işlettiği takdirde ETH fonları Haziran ayının ortasında piyasaya sürülebilir.

Komisyon’un onayı sadece 19b-4 başvurularıyla sınırlı olurken, şirketlerin listeleme için S-1 kayıt beyanlarını da kabul ettirmesi gerekiyor.

Onayın ardından konuşan Bloomberg ETF analisti James Seyffart, S-1 onaylarının bir kaç hafta içerisinde gelebileceğini, sürecin en uzun ihtimalde ise beş aya uzayacağını paylaştı:

Seyffart’a yanıt veren bir başka Bloomberg analisti Eric Balchunas ise Haziran ortasının daha yüksek ihtimal olduğu görüşünde.

“Sadece bir tahmin. Göreceğiz.”


Ethereum’a milyar dolarlar akabilir

James Seyffart, spot Ether ETF’leri işleme başladığı takdirde Bitcoin ETF’lerine akın eden kaynağın yüzde 20’sinin Ethereum’a geçmesini bekliyor. Balchunas’ın bu konudaki tahmini ise yüzde 10-15 aralığında.

Spot Bitcoin borsa yatırım fonları, piyasaya sürüldüğü dört buçuk ayda 13,3 milyar dolar para akışına sahne oldu. Bu rakamın yüzde 20’si ise 2,66 milyar dolar ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala