bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,141.72 1.42%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,529.53 0.25%
bnb
BNB (BNB) $ 607.28 0.00%
solana
Solana (SOL) $ 144.10 2.75%
xrp
XRP (XRP) $ 0.478997 0.05%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.412017 2.50%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.136363 4.64%

Misyon Bank ve Avalanche’tan tokenizasyon platformu hamlesi

tokenization

Gerçek dünya varlıklarının (RWA) tokenizasyonu kripto sektörünün son dönemki en popüler konularından biri. RWA alanı gün geçtikçe büyürken, taşıdığı gelecek potansiyeliyse kurumları bu alanda yatırım yapmaya itiyor.

Avalanche blokzinciri ve Misyon Bank iş birliğiyle ortak geliştirilen Misyon Tokenizasyon Platformu, duyurusu yeni yapılan yatırımlardan biri. Söz konusu platformla finans ve sermaye piyasası aktörleri ile bankalar varlıkları blokzincire kolayca taşıyabilecek. Bono, Eurobond, yatırım fonu, hisse senedi ve gayrimenkul gibi birçok yatırım aracını tokenize ederek, küçük tutarlar halinde yatırımcılarına sunabilecekler.

Banka tarafından yapılan basın açıklamasına göre, platformun ilk uygulaması kurumların bireysel yatırımcılara ölçeklendirilmiş ve güvenli bir tokenize Eurobond yatırım deneyimi sunmasını sağlayacak. Aynı zamanda yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına erişiminde döviz volatilite ve fiyatlama risklerini de ortadan kaldıracak. Platformun dijital varlık saklama teknolojilerinde Misyon Bank’ın yakın zamanda iş birliğini duyurduğu İsviçreli Taurus imzası var.

“RWA alanı 2030 alanına kadar 10 trilyon dolara ulaşacak”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Misyon Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir platformlarının, “TL varlıkları bölgesel ölçekte yatırımcıların erişimine açarak sermaye piyasalarımızı yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline getireceğini” belirtiyor. Söz konusu platformu gerçek dünya varlıklarının tokenizasyon pazarına açılan kapısı olarak tanımlayan Halisdemir, sözlerini şöyle sürdürüyor: “2030 yılına kadar 10 trilyon ABD doları değerine ulaşması beklenen varlık tokenizasyon alanında Türkiye’nin tüketici değil üretici olarak konumlanmasını mümkün kılacak önemli bir adım attık. Misyon Bank, bölgeselleşme vizyonunu yansıtan saklama ve tokenizasyon açılımları ile yatırımcılar için bir dijital varlık hub’ı olacaktır.”

Misyon Bank Genel Muduru Dr. Onder Halisdemir 2
Misyon Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir

Yasal uyumluluk vurgusu

Bankadan yapılan açıklamada, yasal uyumluluk vurgusu da yapılmış durumda. “30’dan fazla alt hizmeti barındıran tokenizasyon çözümümüzü düzenlemeler ve evrensel standartlar ile tam uyum içinde ülke ve bölgemiz kurumlarının kullanımına hazırladık” diye konuşan Halisdemir, ekliyor: “Yasaların izin verdiği varlıkları tokenlaştırmak ve blokzinciri üzerinde 7/24 alım satıma sunmak isteyen kurumlarımızın çözüm ortağı olmaya hazırız”

Avalanche’ın, blokzincir tabanlı tokenlerin hızlı şekilde oluşturulması ve alım satımı için benzersiz bir platform sağladığını belirten Ava Labs Kurucu Genel Müdürü Dr. Emin Gün Sirer, “Misyon Bank, yatırım araçlarının tokenize edilmesine yönelik güvenlik ve ölçeklenebirliği önceleyen bir çözüm geliştirerek alanında bir ilke imza atmıştır. Küresel ölçekte yatırımcı tarafında temel bir ihtiyacı karşılayacak olan bu projeyi desteklemekten gurur duyuyoruz” diye konuşuyor.

Misyon Bank’ın dijital varlık saklama teknolojilerinde iş ortağı olan Taurus Kurucu Ortağı Lamine Brahimi ise projenin saklama süreçlerinde Misyon Bank ve MisyonTech’in uzman ekipleriyle çalışmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Misyon Tech’in geliştirdiği tokenizasyon platformu ile Misyon Bank, Türkiye’nin dijital varlıklar alanında bölgesinde söz sahibi olmasını sağlayacak önemli bir adım daha attı” diye konuşuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Alp Börü

Haftalık ekonomi yayını Bloomberg Businessweek Türkiye'de dokuz yıllık teknoloji muhabirliğinin ardından Coindesk Türkiye'de editörlük görevini üstlenen Alp Börü, 2023 Ekim ayından beri Kriptomeda'nın yazı işleri müdürlüğünü sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala