MetaMask’e Lightning Network Eklenir mi?

metamask starknet ekleme

Bitcoin’in Lightning Network ölçeklendirme çözümü MetaMask‘e eklenemez çünkü Lightning Network, Ethereum Sanal Makinesi ile uyumlu değildir.

Lightning Network’ü kullanabilmek için Bitcoin Lightning Wallet (BLW) veya Wallet of Satoshi gibi Lightning destekli cüzdanlar gerekiyor.

MetaMask’e Lightning Network Eklenir mi?

MetaMask şu anda Lightning Network teknolojisini desteklemiyor çünkü Ethereum Sanal Makinesi’nin (EVM) yerel programlama dili Solidity ile geliştirilmemiştir. MetaMask yalnızca Ethereum Sanal Makinesi uyumlu ağları destekler.

En İyi Lightning Network Cüzdanları

MetaMask alternatifi Lightning Network cüzdanı arayanlar Bitcoin Lightning Wallet (BLW) veya Wallet of Satoshi cüzdanlarını kullanabilir. Wallet of Satoshi, iOS ve Android mobil uygulamalarına sahip bir Bitcoin cüzdanı ve Lightning Network’ü de destekliyor. Wallet of Satoshi aracılığıyla Lightning Network’te şimdiye kadar 3.5 milyonu aşkın işlem gerçekleştirildi. Bu nedenle Wallet of Satoshi en popüler Lightning Network cüzdanları arasında gösteriliyor.

Wallet of Satoshi aracılığıyla banka kartı ve debit kart ile Bitcoin satın almak da mümkün.

wallet of satoshi nedir

Lightning Network’teki DeFi Uygulamaları

Bu yazının hazırlandığı an itibariyle Bitcoin Lightning Nework’te kullanıcıların stake ederek Bitcoin’leri üzerinden getiri sağlayabileceği herhangi bir DeFi uygulaması bulunmuyordu. Lightning Network’ün şu andaki tek kullanım alanı kullanıcıların eşten eşe düşük ücretlerle transfer gerçekleştirmesine olanak sağlayan Lightning ödemeleri.

Lightning Network Nedir?

Lightning Network, Bitcoin’in ölçeklenebilirliğini arttırmak için geliştirilen bir katman-2 protokolüdür. Lightning Network ile node’lar arasında hızlı ve ucuz Bitcoin transferleri gerçekleştirilebilir. Lightning Network fikri başlangıçta Joseph Poon ve Tadge Dryja tarafından 2015 yılında ortaya atıldı. 2017 yılında ise Lightning Labs tarafından Lightning Network’ün ilk uygulaması yayınlandı.

Lightning Network, Bitcoin’deki ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için geliştirildi. Zira Bitcoin yüksek işlem ücretleri ve işlem süreleri nedeniyle sıklıkla eleştiriliyordu.

Lightning Network aracılığıyla gerçekleştirilen işlemler doğrudan doğruya Bitcoin blockchain’ine kaydedilmiyor. Her iki tarafında da işlemi blockchain’e kaydetmeyi kabul etmesi durumunda işlem sonuçlandırılır İşlemlerin zincir dışı bir şekilde gerçekleştirilmesi Bitcoin ağındaki işlem yükünü azaltıyor, ölçeklenebilirliği arttırıyor.

Lightning Network, Bitcoin ağını saniyede milyonlarca işlemi gerçekleştirecek şekilde ölçeklendiriyor. Lightning Network teknolojisi Bitcoin’in yol haritasının önemli bir parçasıdır ve bir dizi şirket ve kuruluş tarafından aktif olarak geliştirilmektedir.

lightning network nedir

Editörün Notu:

Her ne kadar Lightning Network Bitcoin için umut vadeden, hızlı ve düşük ücretleriyle işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan bir teknoloji olsa da MetaMask’e eklenemez. Çünkü Lightning Network Ethereum Sanal Makinesi uyumlu değildir. Lightning Network teknolojisini deneyimlemek için MetaMask alternatifi bir cüzdan arıyorsanız yukarıda da belirttiğimiz üzere Bitcoin Lightning Wallet (BLW) veya Wallet of Satoshi cüzdanlarını deneyebilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
554.174,21 TL 0,89%
ethereumETH/TRY
38.352,44 TL 0,38%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.279,61 TL 0,77%
usd-coinUSDC/TRY
20,61 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
10,42 TL 1,30%
staked-etherSTETH/TRY
38.349,56 TL 0,34%
cardanoADA/TRY
7,50 TL 2,71%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 0,75%
matic-networkMATIC/TRY
18,44 TL 0,70%
Bağlantıyı kopyala