bitcoinBTC/TRY
1.598.313,77 TL 1,29%
ethereumETH/TRY
91.236,82 TL 2,21%
tetherUSDT/TRY
30,95 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
11.602,77 TL 5,58%
solanaSOL/TRY
3.244,86 TL 3,78%
xrpXRP/TRY
16,97 TL 2,74%
staked-etherSTETH/TRY
91.243,62 TL 2,16%
usd-coinUSDC/TRY
30,95 TL 0,09%
cardanoADA/TRY
18,48 TL 4,71%
avalanche-2AVAX/TRY
1.158,70 TL 3,15%

Paylaş

MetaMask’e Taiko Nasıl Eklenir?

taiko metamask

Bu yazımızda doğrulanmış RPC bilgileriyle MetaMask’e Taiko ağını nasıl ekleyebileceğinizi görsellerle anlatacağız. ZK-EVM için test ağına katılarak Taiko airdrop’unu alma şansınızı da arttırabilirsiniz.

Taiko Nedir?

Taiko, tamamen merkezsiz Ethereum tabanlı bir ZK-Rollup’tır. Zk-Sync, Starknet and Polygon gibi ZK-tabanlı rollup’larla rekabet ediyor.

Taiko’nun Snæfellsjökull olarak adlandırılan Alpha-1 Testnet’i çok kısa bir süre önce yayınlandı. Testnet tüm geliştiricilere ve kullanıcılara açık. Bu airdrop söylentilerini de beraberinde getirdi.

MetaMask’e Taiko Nasıl Eklenir?

Halihazırda bir MetaMask cüzdanınız varsa işlemlere direkt olarak başlayabilirsiniz.

MetaMask uygulamasının cihazınızda kurulu olduğunu varsayalım. Eğer kurulu değilse buradaki bağlantıya tıklayarak MetaMask cüzdanınızı nasıl oluşturacağınızı dair hazırladığımız kapsamlı rehbere göz atabilirsiniz.

Başlamak için ilk önce Taiko Testnet’i MetaMask cüzdanınıza kurmanız gerekiyor. Bu doğrudan Taiko Docs aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Linke tıklayın ve aşağıdaki görselde de görebileceğiniz ‘Taiko A1 Add to wallet‘ butonuna tıklayın.

Alternatif olarak kullanıcılar doğrudan RPC bilgileriyle Taiko Testnet’i MetaMask’lerine ekleyebilir.

  • Network name: Taiko A1 (Taiko)
  • Network URL: https://l2rpc.a1.taiko.xyz
  • Chain ID: 167003
  • Currency symbol: ETH
  • Block explorer URL: https://l2explorer.a1.taiko.xyz/
Add Taiko to MetaMask.
Add Taiko to MetaMask.

Taiko Network’e Nasıl Varlık Köprülenir?

MetaMask cüzdanınızda Taiko Network’e bağlantığınızda blockchain’i test etmek için bir miktar varlık köprülemek isteyebilirsiniz. Bunu doğrudan Taiko web sitesi aracılığıyla Taiko Bridge’ten gerçekleştirebilirsiniz.

Taiko Bridge sayfasından MetaMask’inizi bağlayarak istediğiniz miktarda Ethereum’u Taiko ağına aktarabilirsiniz.

Taiko Bridge.
Taiko Bridge.

Editörün Notu:

Taiko’nun ve Alpha-1 Testnet’in piyasaya sürülmesiyle birlikte daha fazla geliştirici platformun özelliklerini test etmeye başladı. Özellikle Taiko’nun testnet katılımcılarına yönelik bir airdrop gerçekleştirebileceği söylentileri de testnet’e katılımı güçlendirdi. Bu nedenle Taiko’yu MetaMask’e eklemek ve ZK-EVM ağını test etmek mantıklı olabilir.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala