bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,328.97 3.91%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,093.32 1.97%
bnb
BNB (BNB) $ 551.16 2.64%
solana
Solana (SOL) $ 137.96 8.56%
xrp
XRP (XRP) $ 0.495522 1.81%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.459824 1.89%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.16005 1.38%

Londra merkezli fonun Ripple macerası kısa sürdü

Londra merkezli fonun Ripple macerası kısa sürdü

Dünyanın en büyük finans merkezlerinden Londra’da faaliyet gösteren varlık yöneticisi Jupiter Asset Management, Ripple (XRP) yatırımında geri adım attı. Financial Times’ın haberine göre şirket, bazı uyumluluk sorunlarından ötürü elindeki XRP fonunu elden çıkardı.

Kaynaklar, Jupiter’in İrlanda merkezli altın ve gümüş fonunun geçtiğimiz sene 21Shares’in XRP borsa yatırım ürününden (ETP) satın aldığını belirtti. 2,57 milyon dolarlık XRP fonu satın alan şirket, iç denetim sürecinde uyumsuzlukların tespiti sonrası ETP’yi geri sattı.

İrlandalı yetkililerden veto

Jupiter Asset Management, kısa süren kripto yatırımından yaklaşık 850 dolar zarara uğradı. Financial Times, UCITS kapsamında yönetilen altın ve gümüş fonunun regülasyonlarla uymadığı gerekçesiyle XRP ETP’lerini satmak zorunda kaldığı iddiasında bulundu.

Söz konusu yatırım fonlarının portföy ağırlığının yüzde 10’unun likit olmayan varlıklarda tutulmasına izin verilmesine karşın Avrupa’da ülkeden ülkeye bu kurallar değişkenlik gösteriyor. Haber kaynağı, İrlanda’da UCITS fonlarının çantasında kripto tutmasına izin verilmediği için zararına satış yapıldığını belirtti.

Fransa ve İngiltere’de de söz konusu fonların kriptoya yönelmesine izin verilmezken Almanya’da herhangi bir kısıtlama olmadığı paylaşıldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala