bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,167.19 0.17%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,483.80 0.52%
bnb
BNB (BNB) $ 586.80 0.03%
solana
Solana (SOL) $ 132.26 1.62%
xrp
XRP (XRP) $ 0.482642 0.83%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.386321 0.59%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.123435 1.33%

Kuzey koreli hackerlar kripto sektöründen milyarları götürdü

kuzey kore hacker

ABD merkezli siber güvenlik şirketi Recorded Future, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının kripto para sektöründeki illegal faaliyetlerine dair yeni bir araştırma raporu paylaştı. “Crypto Country: North Korea’s Targeting of Cryptocurrency” adlı rapora göre Kuzey Koreli hacker’lar son altı sene içerisinde toplam 3 milyar dolar değerinde kripto parayı kendi ülkesine taşıdı.

Söz konusu zararın yarısından fazlasını 2022 yılında gerçekleştiğini belirten uzmanlar, Kuzey Kore’nin bu kaynağı savunma sanayi harcamalarına yönlendirdiğini iddia etti:

“2022’ye ait Kuzey Kore kaynaklı kripto saldırıları sonucunda 1,7 milyar dolarlık kripto kayboldu. Bu rakam ülke GSYİH’inin yüzde 5’i ve savunma sanayi bütçesinin yüzde 45’ini ifade ediyor.”

Recorded Future, Kuzey Koreli korsanların saldırılara başlarken ilk hedeflerinin komşu ülke Güney Kore olduğunu, ancak zaman içinde daha uzakları hedeflediklerini belirtti. Uzmanlar, hükümetin bilgisayar korsanlarına her türlü desteği vermesinin ardından operasyonların hızla büyüdüğü yorumunu yaptı.

Kripto paraları zimmetine taşıyan hackerlar Tornado Cash ve Sinbad gibi karıştırıcıları kullanarak izlerini kaybettiriyor. Amerikan hükümeti kötü niyetli kişilere kolaylık sağladığı gerekçesiyle bu platformları yasaklıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala