bitcoinBTC/TRY
1.598.313,77 TL 1,29%
ethereumETH/TRY
91.236,82 TL 2,21%
tetherUSDT/TRY
30,95 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
11.602,77 TL 5,58%
solanaSOL/TRY
3.244,86 TL 3,78%
xrpXRP/TRY
16,97 TL 2,74%
staked-etherSTETH/TRY
91.243,62 TL 2,16%
usd-coinUSDC/TRY
30,95 TL 0,09%
cardanoADA/TRY
18,48 TL 4,71%
avalanche-2AVAX/TRY
1.158,70 TL 3,15%

Paylaş

FTX’in Türkiye Operasyonları Davadan Çıkarıldı

ftxin turkiye operasyonlari davadan cikarildi

Türkiye’de de yakından takip edilen FTX davasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. ABD’de FTX’in Türkiye birimlerinin davadan çıkarılması talebi kabul edildi. Borsanın iflas başvurusu yapmasının ardından Türkiye’de mal varlıklarına el koyulmuştu.

ftxin turkiye operasyonlari davadan cikarildi2

ABD’den FTX Türkiye Kararı

İflas eden kripto para borsası FTX’in Türkiye operasyonları ABD’deki davanın kapsamı dışında bırakıldı. Şirketin Türkiye operasyonlarının ABD mahkemeleriyle iş birliği yapma ihtimalinin düşük olması nedeniyle bu yönde bir kararın alındığı bildirildi. Delaware İflas Mahkemesi Hakimi John Dorsey, FTX temsilcilerinin ocak ayındaki talebine olumlu yanıt verdi. Mahkeme, talebin FTX’in çıkarlarına uygun olduğuna karar verdi. FTX’in yeni yönetimi, FTX Türkiye ve SNG Investments‘ın yeniden yapılanma planlarına dahil edilmesinin verimsiz olduğunu vurguladı.

Ocak ayında yapılan başvuruda FTX Türkiye ile SNG Investments‘ın davadan çıkarılması talep edilmişti. FTX‘in başvurusunda Türk yetkililerin ABD mahkemelerinden gelen talepleri uygulama ihtimalinin düşük olduğu belirtilmişti. FTX’in Kasım 2022’deki iflas başvurusunun ardından Türkiye’de de harekete geçilmiş ve soruşturma başlatılmıştı. 23 Kasım’da FTX’in Türkiye’deki mal varlıklarına el konulmuştu. Ana şirket FTX Trading, FTX Türkiye’nin yüzde 80’ine sahipti. SNG Investments ise Alameda Research’in yüzde 100 iştiraki olarak faaliyet gösteriyordu.

FTX’in iflasından Türkiye’de kaç kişinin etkilendiği tam olarak bilinmiyor. Bazı alacaklıların Türkiye’de dava açmaya başladığı belirtilirken, konu ile ilgili bir duruşmanın 8 Mart’ta yapılması bekleniyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala