FTX’ten Türkiye’yi Davadan Çıkarma Talebi

ftxten turkiyeyi davadan cikarma talebi

Kripto endüstrisine ağır darbe vuran FTX, birçok şirket iflasını beraberinde getirdi. Borsanın iflası aynı zamanda kripto piyasasına olan güveni sarstı. FTX’in Türkiye’de de bir ayağının bulunması nedeniyle batık borsa hakkındaki gelişmeler yakından takip ediliyor. Borsanın iflas başvurusu yapmasının ardından Türkiye’de mal varlıklarına el koyulmuştu. Kaç kişinin kullandığı bilinmeyen FTX Türkiye‘ye ilişkin dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

ftxten turkiyeyi davadan cikarma talebi2

FTX, Türkiye’yi Davadan Çıkartmak İstiyor

İflas eden kripto para borsası FTX, ABD mahkemesine Türkiye’deki birimlerinin davadan çıkartılması için başvuru yaptı. Borsa, dosyadan FTX Türkiye ile SNG Investments‘ın çıkartılmasını talep etti. FTX‘in başvurusunda Türk yetkililerin ABD mahkemelerinden gelen talepleri uygulama ihtimalinin düşük olduğu belirtildi. FTX’in Kasım 2022’deki iflas başvurusunun ardından Türkiye’de de harekete geçilmiş ve soruşturma başlatılmıştı. 23 Kasım’da FTX’in Türkiye’deki mal varlıklarına el konulmuştu.

Borsa, Delaware mahkemesine yapılan iflas başvurunun Türkiye’de yasal bir etkisi olmayacağı iddiasında bulundu. Borçluların da Türk mahkemesinin kararları ile iş birliği yapmayacaklarına inandıklarını ifade etti. Borsa, mahkemenin Türkiye biriminin üzerinde yeterli kontrol uygulayamayacağını savundu. Ana şirket FTX Trading, FTX Türkiye’nin yüzde 80’ine sahipti. SNG Investments ise Alameda Research’in yüzde 100 iştiraki olarak faaliyet gösteriyordu.

FTX’in başvurusunda ana şirketin Türkiye yasalarına göre dava açmaya devam edebileceği kaydedildi. Türk alacaklıların ise yerel mahkemelerde dava açmaya başladıklarını bildirdi. Konuyla ilgili bir duruşmanın 8 Mart’ta yapılması bekleniyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.649,95 TL 1,38%
ethereumETH/TRY
33.685,87 TL 2,00%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,66%
bnbBNB/TRY
6.243,55 TL 1,68%
usd-coinUSDC/TRY
19,05 TL 0,61%
xrpXRP/TRY
8,59 TL 2,17%
cardanoADA/TRY
6,78 TL 0,66%
staked-etherSTETH/TRY
33.588,99 TL 1,55%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 1,08%
matic-networkMATIC/TRY
20,92 TL 2,07%
Bağlantıyı kopyala