Ethereum’dan Polygon’a Nasıl Token Köprülenir?

ethereumdan polygona token kopruleme

Ethereum’dan (ETH) Polygon (MATIC) ağına varlık köprülemenin en kolay yolu merkezsiz çapraz zincir köprülerini kullanmaktır.

Bu yazımızda Ethereum’dan (ETH), Polygon (MATIC) ağına token köprülemenin en kolay yolu Stargate Finance gibi çoklu zincir köprülerini kullanmak. Bu köprülerle ETH, USDC, USDT ve diğer token’leri ETH ve MATIC arasında köprüleyebilirsiniz.

Ethereum’dan Polygon’a Nasıl Token Köprülenir?

Ethereum’dan (ETH) Polygon’a (MATIC) token köprülemek için çoklu zincir merkezsiz borsalarını (DEX) kullanmak. Biz bu yazımızda en popüler çoklu zincir DEX’lerinden Stargate Finance’i kullanacağız.

Başlamak için bir Web3 cüzdanına ihtiyacınız var. Eğer Web3 cüzdanınız yoksa “MetaMask Nedir” başlıklı kapsamlı rehberimize göz atarak bir MetaMask cüzdanı edinebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip ederek kolay bir şekilde varlıklarınızı ETH ağından MATIC ağına köprüleyebilirsiniz:

  1. Starkgate Finance sitesine gidin ve MetaMask veya herhangi bir Web3 cüzdanınızla bağlanın.
  2. “Network” kısmından varlık köprülemek istediğiniz ağları ve “Token” kısmından da hangi token’leri köprülemek istediğinizi seçin. Biz bu yazımızda Ethereum ağından Polygon’a USDC köprüleyeceğiz.
  3. “Total Amount” kısmından köprülemek istediğiniz token miktarını belirleyin.
  4. İşlemi onaylayın. Token’leriniz 2 dakika içerisinde cüzdanınıza gönderilecektir.
ethereumdan polygona token koprulemek

Ethereum’dan Polygon Ağına Varlık Köprüleme Maliyetleri

Stargate Finance ile ETH ağından MATIC ağına varlık köprülemek nispeten ucuz. Çünkü Stargate Finance çeşitli ağlarda 500 milyon doları aşkın değere sahip likidite havuzları bulunuyor.

Sonuç olarak ETH ağından MATIC ağına token köprülemenin ortalama maliyetinin 15 dolar olacağını öngörüyoruz. Synapse Protocol gibi alternatifleriyle karşılaştırdığımızda Stargate Finance’in işlem ücretinin yarı yarıya daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de işleminizi gerçekleştirmeden önce kontrol etmeyi unutmayın çünkü işlem ücretleri dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Köprülemek için En İyi Token Hangisi?

Yapılan araştırmalarda Stargate Finance’te köprülemek için en uygun maliyetli token’in Wrapped ETH (WETH) olduğu belirlendi. WETH düşük kayma (slippage) oranı ve düşük işlem ücretiyle ETH ve MATIC ağları arasında kolaylıkla köprüleme gerçekleştirebilirsiniz. Bunun nedeni hem Ethereum hem de Polygon ağlarındaki yüksek boyutlu likidite havuzları. Stargate Finance ile devasa boyutlardaki Wrapped ETH’yi (WETH) düşük kayma ve işlem ücretleriyle iki ağ arasında köprüleyebilirsiniz.

Editörün Notu

Ethereum’dan Polygon ağına sadece birkaç adımda token köprüleyebilirsiniz. Polygon, Ethereum’un ölçeklenebilirliğini arttırmak için bir katman-2 ölçeklendirme çözümü olarak geliştirdi. Çoklu zincir merkezsiz borsalarından (DEX) Stargate Finance ile Ethereum ve Polygon ağları arasında düşük işlem ücretleriyle güvenli bir şekilde varlıklarınızı köprüleyebilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
541.454,92 TL 2,00%
ethereumETH/TRY
34.467,09 TL 3,30%
tetherUSDT/TRY
19,24 TL 0,38%
bnbBNB/TRY
6.499,98 TL 2,51%
usd-coinUSDC/TRY
19,16 TL 0,37%
xrpXRP/TRY
8,80 TL 19,52%
cardanoADA/TRY
7,28 TL 13,46%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 5,81%
staked-etherSTETH/TRY
34.465,56 TL 3,55%
matic-networkMATIC/TRY
22,00 TL 4,72%
Bağlantıyı kopyala