bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,275.22 0.02%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,495.11 0.03%
bnb
BNB (BNB) $ 588.27 0.33%
solana
Solana (SOL) $ 133.56 0.51%
xrp
XRP (XRP) $ 0.48487 0.35%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.385752 1.76%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.124293 0.27%

30 Milyon Dolarlık Eski Bitcoin Adresi Uyandı

30 milyon dolarlik eski bitcoin adresi uyandi

Yaklaşık 9 yıldır etkin olmayan eski bir Bitcoin adresi, geçen pazar günü harekete geçti. Adresteki 616 BTC’nin tamamı başka bir cüzdana aktarıldı. Adreste, 12 Aralık 2012’den beri 616.2004 BTC bulunuyordu.

Bu arada o zamanlar BTC’nin fiyatının 13.30 dolar seviyesinde olduğunu da belirtmekte fayda var.

Eski Bitcoin Adresi Harekete Geçti

1 BTC‘nin yaklaşık 13 dolar seviyesinde olduğu zamanlarda alınan 616 BTC’nin şimdiki değeri ise yaklaşık 30 milyon dolar. 9 yıllık sürede kazancın yüzde 358.655 oranında artması da tabii ki oldukça dikkat çekici.

Bu yılın başlarında, Haziran 2010’dan beri etkin olmayan yaklaşık 5 milyon dolar değerindeki bir Bitcoin cüzdanı daha hareket geçmişti. Aynı şekilde Şubat 2009’dan kalan bir cüzdan da 500 bin dolarlık nakde dönüş yaptı. Özellikle, 500 bin dolar değerindeki 50 BTC’nin tek bir işlemle taşınmış olması ve iki adrese bölünmesi oldukça dikkat çekiciydi. O zamanlar bu işlemin, Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto ile bir ilgisi olduğu söylentileri de çıkmıştı.

30 milyon dolarlik eski bitcoin adresi uyandi 2

2010’ların başında sadece birkaç kuruş yatırımla sahip olunan BTC’ler günümüzde oldukça değerli. Bu yüzden, bazı eski cüzdanlar zaman zaman çevrim içi oluyor ve 2010’ların başında yatırımını yapmış olan kişiler sahip olduları BTC’leri nakde çeviriyor. Bir kısmı ise piyasa üzerinde önemli bir etki yaratma şansını kullanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala