bitcoinBTC/USD
$ 62,382.71 5.54%
ethereumETH/USD
$ 3,448.30 3.12%
cardanoADA/USD
$ 0.685871 8.03%
xrpXRP/USD
$ 0.592779 0.96%
bnbBNB/USD
$ 410.91 0.47%
solanaSOL/USD
$ 128.31 15.14%
avalanche-2AVAX/USD
$ 43.47 8.32%
dogecoinDOGE/USD
$ 0.125051 27.03%
tronTRX/USD
$ 0.142902 0.24%
chainlinkLINK/USD
$ 20.10 3.29%
matic-networkMATIC/USD
$ 1.04 0.08%
aptosAPT/USD
$ 12.00 2.81%
arbitrumARB/USD
$ 2.00 3.99%
optimismOP/USD
$ 3.89 2.18%

Paylaş

Yapay Zekanın Görüşü: Bitcoin Geleceğin Parası Olabilir mi?

Yapay Zekanin Gorusu Bitcoin Gelecegin Parasi Olabilir mi

GPT-3 son dönemin belki de en çok tartışılan ve popülerleşen yapay zekası. Özellikle iletişim kurma ve hatırlama gibi özellikleri olduğu için birisiyle konuşuyormuş gibi cevaplar verebilen ChatGTP, söz konusu kripto ve Blockchain olduğunda da oldukça fazla veriye sahip durumda. Biz de ChatGPT‘ye Bitcoin’in neden sınırlı bir arza sahip olduğunu sorduğumuzda şu yanıtı alıyoruz:

Yapay Zekanın Görüşü: Bitcoin Neden Sınırlı Arza Sahip?

“Bitcoin, sabit maksimum 21 milyon adet arz ile tasarlandı. Bu karar, Satoshi Nakamoto olarak bilinen takma adlı kişi veya grup olan Bitcoin’in yaratıcısı tarafından verildi. Bu sınırlı arzın nedeni, yine sınırlı bir arza sahip olan altının özelliklerini taklit etmektir.

Bu tasarımın ana argümanlarından biri, enflasyonu önlemeye yardımcı olmasıdır. Enflasyon, bir para biriminin arzının talepten daha hızlı artması ve para biriminin değerinin düşmesine neden olması durumunda ortaya çıkar. Bitcoin arzını sınırlayarak, talep arttıkça her bir birimin değeri teorik olarak zaman içinde artmalıdır.

Sınırlı bir tedarik için başka bir argüman, Bitcoin’in merkezi olmayan, açık kaynaklı doğasının ilkeleriyle uyumlu olmasıdır. Sabit bir arz, para arzını manipüle edebilecek ve para biriminin değerini düşürebilecek merkezi bir otorite olmadığı anlamına gelir. Bu, merkez bankaları ve bankalar tarafından verilen ve kontrol edilen itibari para birimlerinin tersidir.

Genel olarak, sınırlı Bitcoin arzı, kıt, değeri istikrarlı ve enflasyona dirençli bir para birimi yaratmayı amaçlamaktadır.”

Peki Bitcoin Geleceğin Parası Olabilir mi?

Yapay Zekanın Görüşü: Bitcoin Geleceğin Parası Olabilir mi?

Bitcoin veya başka bir kripto para biriminin paranın geleceğinde rol oynaması mümkündür. Kripto para birimleri, geleneksel finansal sistemleri bozma potansiyeline sahiptir ve hızlı, güvenli ve ucuz işlemlerin yanı sıra merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan merkezi olmayan bir şekilde çalışabilme gibi bir dizi avantaj sunar.

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin karşılaştığı zorlukları ve sınırlamaları da dikkate almak önemlidir. Örneğin, kripto para birimleri hala nispeten değişken ve fiyat dalgalanmalarına karşı hassastır, bu da onların istikrarlı bir değer deposu olarak kullanılmalarını zorlaştırabilir. Ayrıca, geleneksel fiat para birimlerine kıyasla nispeten düşük benimsenme ve kullanım oranlarına sahiptirler, bu da onların bir değişim aracı olarak henüz geniş çapta kabul görmeyebilecekleri anlamına gelir.

Ek olarak, kripto para birimleri henüz geniş çapta düzenlenmemiştir ve bu da kullanıcılar için belirsizlik ve risk oluşturabilir. Ayrıca, hükümetlerin ve merkez bankalarının kripto para birimlerinin artan kullanımına nasıl yanıt verebilecekleri ve onları düzenlemeye mi yoksa kontrol etmeye mi çalışacakları da net değil.

Kısacası, kripto para birimlerinin paranın geleceğinde rol oynaması mümkün olsa da bunun nasıl gelişeceğini kesin olarak söylemek için henüz çok erken. Kripto para birimlerinin benimsenmesi ve kullanımı, istikrarı ve güvenliği ve bunların nasıl düzenlendiği dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olacaktır”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala