bitcoinBTC/TRY
1.593.048,65 TL 0,23%
ethereumETH/TRY
94.895,35 TL 3,08%
tetherUSDT/TRY
30,85 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
11.962,89 TL 1,47%
solanaSOL/TRY
3.189,43 TL 0,15%
staked-etherSTETH/TRY
94.578,54 TL 3,01%
xrpXRP/TRY
16,79 TL 0,17%
usd-coinUSDC/TRY
30,85 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
18,09 TL 1,00%
avalanche-2AVAX/TRY
1.138,75 TL 0,57%

Paylaş

TCMB’nin yeni başkanı belli oldu!

TCMB'nin yeni başkanı belli oldu!

Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni başkanı belli oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, TCMB’de başkan yardımcılığı görevini üstlenen Fatih Karahan, merkez bankasının 27. başkanı oldu.

resmi gazete

Fatih Karahan kimdir?

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olan TCMB’nin yeni başkanı Fatih Karahan, 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde  Ekonomi bölümünde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Eğitimini tamamlamasının ardından 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda kariyerine başlayan Karahan, burada 2022 yılında kadar İş gücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı görevini üstlendi.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak da yer alan Karahan, 2022 yılında Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, aynı yılın kasım ayında Başekonomist pozisyonuna atandı.

28 Temmuz 2023’te TCMB Başkan Yardımcılığı’na atanan Karahan, Hafize Gaye Erkan’ın görevden ayrılmasının ardından 3 Şubat 2024’te yeni TCMB Başkanı oldu.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala