bitcoinBTC/TRY
1.593.738,33 TL 1,18%
ethereumETH/TRY
90.951,78 TL 1,86%
tetherUSDT/TRY
30,90 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
11.825,98 TL 8,14%
solanaSOL/TRY
3.204,36 TL 3,88%
xrpXRP/TRY
16,84 TL 2,27%
staked-etherSTETH/TRY
90.990,12 TL 1,71%
usd-coinUSDC/TRY
30,90 TL 0,01%
cardanoADA/TRY
18,29 TL 3,29%
avalanche-2AVAX/TRY
1.156,23 TL 2,32%

Paylaş

TCMB: Dolardan Liraya Geçiş 2023 İçin En Önemli Hedef

Kisaas

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dün yaptığı bir açıklama ile Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini duyurdu. Merkez bankası aynı zamanda yaptığı yıllık politika açıklamasında, Türkiye’nin tasarrufları dolar gibi yabancı para birimlerinden uzaklaştırmaya yönelik politikalarla bankacılık sistemindeki lira mevduat payını artıracağını söyledi.

TCMB, Dolardan Liraya Geçişin 2023 İçin En Önemli Hedef Olduğunu Söyledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yıllık politika açıklamasında, Türkiye’nin tasarrufları dolar gibi yabancı para birimlerinden uzaklaştırmaya yönelik politikalarla lira mevduat payını artıracağını açıkladı. Bunun yanında para otoritesi, en büyük önceliğinin banka mevduatlarındaki payını bir önceki yıl yaklaşık yüzde 35’ten 2023’ün ilk yarısında yüzde 60’a çıkararak lira kullanımını genişletmek olduğunu da belirtti.

tcmb dolardan liraya gecis 2023 icin en onemli hedefasd 1

2023 Para Politikası ve Liralaştırma Stratejisi, düzenleyicilerin, yerleşikleri lira cinsinden tasarruf etmeye ve bankaları yerel para birimi cinsinden daha uzun vadeli devlet tahvilleri tutmaya teşvik eden bir politika karışımı izleyeceklerini gösteriyor. Bu çerçeve, merkez bankasının aşırı enflasyona rağmen borçlanma maliyetlerini düşürmesine izin verirken, ticari borç verenler, tutmaları gereken düşük getirili devlet borcundan kaynaklanan sermaye riskleri konusunda uyardı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala