Malezya ve Çin, ABD Dolarına Bağımlılığı Azaltmak İçin Harekete Geçiyor

Bitcoin Yeniden 28 Bin Dolari Asti

ABD dolarına bağımlılıktan uzaklaşmak bölgede daha büyük bir öncelik haline geldiğinden, Çin ve Malezya bir Asya Para Fonu ile ilgili tartışmaları ilerletmeyi düşünüyor. Malezya Başbakanı Enver İbrahim’in Çin’in bir Asya Para Fonu kurma teklifine açık olduğunu söylediği bildirildi.

Malezya ve Çin, ABD Dolarına Bağımlılığı Azaltmak İçin Adım Atıyor

Başbakan Enver İbrahim, Çin’in Malezya ile bir Asya Para Fonu kurma müzakerelerine açık olduğunu belirterek, dolara bağımlılığı azaltmak için onlarca yıllık bir öneriyi yeniden canlandırdı.

975191 514620181

Malezya Başkanı’na göre; Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, iki ülkenin ve bölgedeki diğerlerinin kendilerini dolar ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF)  uzaklaştırmasına yardımcı olacak bir ajans önerisiyle ilgili görüşmeleri memnuniyetle karşıladı.

Malezya, kendisini dolar bağımlılığından kurtarmaya çalışan birkaç Asya ülkesi arasında yer alıyor. Merkez bankası, kendi para birimlerinde ticaret yapmak için Çin Halk Bankası ile birlikte çalışıyor.

Malezya Başbakanı Enver İbrahim parlamentosunda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile bir görüşmem olduğunda, hemen Enver’in Asya Para Fonu ile ilgili önerisine atıfta bulunuyorum.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
554.132,97 TL 0,75%
ethereumETH/TRY
38.387,28 TL 0,25%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.284,15 TL 0,78%
usd-coinUSDC/TRY
20,61 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
10,43 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
38.359,66 TL 0,28%
cardanoADA/TRY
7,47 TL 3,02%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 0,44%
matic-networkMATIC/TRY
18,48 TL 1,18%
Bağlantıyı kopyala