bitcoinBTC/TRY
1.264.619,32 TL 0,37%
ethereumETH/TRY
67.564,29 TL 0,94%
tetherUSDT/TRY
28,93 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
6.917,70 TL 1,20%
xrpXRP/TRY
18,93 TL 4,32%
solanaSOL/TRY
2.077,86 TL 6,58%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,03%
staked-etherSTETH/TRY
67.519,45 TL 1,01%
cardanoADA/TRY
17,02 TL 7,00%
dogecoinDOGE/TRY
2,83 TL 4,40%

Paylaş

İyi Bir Yatırımcı Olmanın Altın Kuralı; Teori ve Pratiği Birleştirmek

iyi bir yatirimci olmanin altin kurali teori ve pratigi birlestirmek

Sevgili okuyucular;

Hem kuşakların dijitalleşmesi hem de pandeminin etkisi ile finansal piyasalardaki yatırımcı sayısı giderek artıyor. Bu ilgi hem bir fırsat hem de bir tehdit. Finansal piyasalarının gelişmesi yatırımcılar için uzun vadede olumlu bir durum. Buna karşın bilinçsiz yatırımcıların uğradıkları zarar ve bu zarar sonucunda yatırımı kumar olarak görmeleri olumsuz bir durum. Söz konusu tehdidi fırsata çevirmek bizim elimizde.

Şunu vurgulamak benim görevim; sadece kitap okuyarak iyi bir yatırımcı olamazsınız. Araç ehliyeti olanlar bilirler; ehliyeti almak için iki tür sınav vardır; birincisi yazılı sınav, ikincisi ise direksiyon sınavıdır. Bunları geçip ehliyeti alsanız bile pratiğiniz yoksa hemen yoğun trafiğe çıkmanız durumunda ya kaza yaparsınız ya da çok zorlanırsınız. Bu nedenle borsada pratik yapmak da çok önemli bir konudur. Teorik bilginiz ile uygulama deneyiminizi birleştirmeniz halinde borsa işlemlerinde psikolojinizi ve portföyünüzü yönetmeniz kolaylaşacaktır.

Yatırım yaparken ilk kural kendinizi tanımaktan geçer. Riskin sizde yarattığı psikolojik etkiler çok önemlidir. Para kazanmak uğruna sağlığından olan yatırımcılar tanıdım. Bu nedenle öncelikle hangi risk seviyesine katlanabileceğinizi ve yatırımdan beklentilerinizi belirlemelisiniz. Bunu sizden başka kimse bilemez. Profesyonel yardım da alsanız bu soruların cevabını sadece siz verebilirsiniz. Günlük yaşamınızı sekteye uğratacak kadar hayatınızı etkileyecek yatırımlara girmek uzun vadede zararın en büyüğüdür. Örneğin borcunuz için biriktirdiğiniz miktarı daha çok kazanmak için borsaya yatırmak, evinizi ipotek ettirerek kredi çekip borsaya yatırmak, ailenizden borç alıp borsaya yatırmak strese davetiye çıkarmaktan başka bir şey değildir. İşin ucunda kaybetmek olduğundan yatırımı yaptıktan sonra günde yirmi sefer girip çıkıp hesabınıza bakarsınız, eksi bakiye gördükçe stresiniz artar. Bunu kendinize yapmayın. Bu piyasanın duayenlerinden rahmetli Hocam Dr.Yaşar Erdinç’in de dediği gibi “Paranız sağlığınızı bozmasın!”

Aysel Gündoğdu

Aysel Gündoğdu

Doç. Dr. Aysel GÜNDOĞDU, 1985 yılında doğdu. İlköğretim ve liseyi İzmir’de bitirdi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliği esnasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda staj yaptı. 2007–2010 yılları arasında finans sektöründe analist olarak çalıştı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Gündoğdu, ardından aynı Enstitüden Bankacılık Anabilim Dalında doktor unvanını aldı. 2018 yılında finans alanında doçentliğini alan Gündoğdu, halen bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Gündoğdu’nun bankacılık ve finans alanında yayımlanmış 17 kitabı, 100’ü aşkın uluslararası ve ulusal makale ve bildirisi mevcuttur. Aynı zamanda Banka ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi’nin editörü olan Gündoğdu’nun çalışma alanı finans, yatırım ve davranışsal ekonomidir. Finansal teknoloji ve finansal hizmetler alanındaki şirketlere danışmanlık hizmeti veren Gündoğdu, kurumsal şirketlere eğitim, seminer ve danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.
http://www.finansoloji.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala