bitcoinBTC/TRY
1.588.888,12 TL 0,27%
ethereumETH/TRY
94.217,03 TL 1,91%
tetherUSDT/TRY
30,85 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
11.890,16 TL 0,77%
solanaSOL/TRY
3.182,95 TL 0,52%
staked-etherSTETH/TRY
94.036,13 TL 1,80%
xrpXRP/TRY
16,79 TL 0,61%
usd-coinUSDC/TRY
30,85 TL 0,08%
cardanoADA/TRY
18,06 TL 1,74%
avalanche-2AVAX/TRY
1.135,36 TL 0,09%

Paylaş

Hazine Bakanı’ndan stablecoin çağrısı: ‘Harekete geçilmeli’

Hazine Bakanı'ndan stablecoin çağrısı 'Harekete geçilmeli'

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, regülatörlerin stablecoin’leri denetlemesi çağrısını tekrarladı.

Cointelegraph’ın haberine göre, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde yapılan bir oturumda Yellen, stablecoin’lere ilişkin tüm ABD eyaletlerinde belirli bir düzenleyici yaklaşım olması gerektiğini savundu.

Kongre’nin regülasyonlarda yer alan bazı boşlukları ele alması gerektiğini belirten Yellen, bu boşlukların yatırımcılar ve finansal sistem için riskler oluşturabileceğini ifade etti.

Komite başkanı Patrick McHenry, Hazine Bakanına kripto regülasyonlarına ilişkin fikirlerini sordu. Bakan, düzenlemelerin cüzdan sahiplerinin korunması ve stablecoin şirketlerinin denetlenmesini kritik iki konu olarak nitelendirdi.

Boşluk vurgusu

Yellen, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile ilgili konuştu ve kurumun Bitcoin ile ilgili spot piyasa emtiaları üzerinde denetleme ve düzenleme yetkisi olmadığını belirtti.

“Dijital varlıklarla ilgili açık bir düzenleme yetkisine sahip olduğumuz pek çok alan var. Ancak yatırımcıların korunması ve finansal risklerin ele alınması için Kongre’nin harekete geçmesinin yararlı olacağı bazı boşluklar tespit ettik.”

Yellen, eyaletlerin ayrı ayrı bir yaklaşım meydana getirmemesi gerektiğini ve tüm ABD eyaletleri için geçerli bir düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

“Federal regülatör, bir stablecoin ihraççısının böyle bir varlığı ihraç etmesinin yasaklanıp yasaklanmayacağına karar verme yetkisine sahip olmalıdır.”

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala