Halka Açık Bitcoin Madencilik Şirketlerinin Hisseleri Düşüyor

Halka Açik Bitcoin Madencilik Şirketlerinin Hisseleri Düşüyor

Kripto para piyasalarında yaşanan düşüş, birçok kripto şirketini etkilerken doğal olarak halka açık madencilik şirketlerini de etkiledi. Özellikle piyasa değerine göre en büyük 5 Bitcoin madencilik şirketinin hisseleri, yılın başından bu yana oldukça düştü. En çok değer kaybeden şirket ise Riot Blockchain oldu.

Bitcoin Madencilik Şirketlerinin Hisseleri Düşüşte

Arcane Research analisti Jaran Mellerud’un Twitter üzerinden paylaştığı verilere baktığımızda, piyasa değerine göre en büyük 5 madencilik şirketinin, yılın başından bu yana (YTD) yüzde 50’den fazla kayıp yaşadığını görüyoruz. Öyle ki Marathon Digital Holdings yüzde 62 düşerken, Hut8 yüzde 63 düşüş yaşadı. Riot Blockchain ise yüzde 65 ile en büyük YTD kaybına uğrayan şirket oldu.

Bu kayıpların şüphesiz sebebi ise çoğunlukla Bitcoin’in performansına endeksli bu şirketlerin, Bitcoin (BTC) fiyatından oldukça etkilenmesi. Bununla beraber şirketlerin neredeyse hepsi aktif olarak çıkardıkları Bitcoin’leri (BTC) ellerinde tuttuklarından, değer bazında da hazinelerinin değeri düşmüş oluyor. Bu yüzden özellikle son birkaç gündür yaşanan yoğun düşüş trendi madencilerin hisselerini de beraberinde aşağıya çekiyor. Öyle ki en iyi performans gösteren madencilik şirketi CleanSpark bile yüzde 41‘lik bir kayıp yaşadı.

Diğer taraftan genellikle Bitcoin’in fiyatında bir düşüş yaşandığında, küresel hash oranı da düşmekte. Ancak bu düşüşte tam aksine bir yükseliş yaşanıyor. Öyle ki geçtiğimiz gün düşüşün başlamasıyla birlikte 221.74m olan işlem gücü şu anda 222.406m’e çıkmış durumda.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
559.397,81 TL 0,60%
ethereumETH/TRY
38.234,31 TL 0,74%
tetherUSDT/TRY
20,05 TL 0,34%
bnbBNB/TRY
6.277,98 TL 0,28%
usd-coinUSDC/TRY
20,01 TL 0,36%
xrpXRP/TRY
10,06 TL 5,28%
cardanoADA/TRY
7,65 TL 1,11%
staked-etherSTETH/TRY
38.202,72 TL 0,74%
dogecoinDOGE/TRY
1,47 TL 0,37%
matic-networkMATIC/TRY
18,27 TL 1,38%
Bağlantıyı kopyala