Çin, Blokchain’i Küresel Ticaretle Birleştirme Planını Yayınladı

cin blokchaini kuresel ticaretle birlestirme planini yayinladi

Çin Ticaret Bakanlığı, 23 merkezi departmanla birlikte Hizmet ve Ticaret Endüstrileri için 14. Beş Yıllık Planı’nı yayınladı.

Yayınlanan planda Çin; Blokchain’i uygulamak, Blokchain tabanlı bir küresel nakliye bilgi ağı oluşturmak ve limanda konteyner ithalat bilgilerini kaydetmek için Blockchain’i küresel ticaret sürecine entegre edeceğini ana hatlarıyla belirtiyor.

Bakanlık ayrıca planda; finans ve küresel ticaret alanlarında uluslararası Blockchain standartlarının ve kurallarının belirlenmesine aktif olarak katılmayı teklif ediyor.

cin blokchaini kuresel ticaretle birlestirme planini yayinladi 4

Çin Blockchain’i Küresel Ticaret Alanlarında Kullanmayı Planlıyor

Çin özellikle, Blokchain tabanlı bir küresel nakliye bilgi ağı oluşturmak ve limanlarda bulunan konteyner ithalat bilgilerini kaydedebilmek için Blockchain’i küresel ticaret ağıyla birleştirmeyi planlıyor.

Belirtmek gerekirse Çin, her beş yılda bir ekonomik ve sosyal kalkınma için aşamalı planlar yayınlıyor. Ayrıca her plan, devlet konseyinin ana hatlarıyla başlıyor, merkezi hükümet daireleri ve yerel yönetimlerden gelen uygulamaya ilişkin ayrıntılar ile devam ediyor.

Bu kez Ticaret Bakanlığı‘nın beş yıllık bir planda Blockchain‘i ilk kez gündeme getirdiğini belirtelim.

Ayrıca Çin, Hong Kong merkezli Global Shipping Business Network, Oracle, Microsoft, AntChain ve Alibaba Cloud ile beraber küresel ticaret için bir Blockchain platformu da başlattı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 698.714,58 TL 5,48%
ethereum
Ethereum (ETH) 59.653,35 TL 6,86%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.045,82 TL 8,73%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,10%
solana
Solana (SOL) 2.726,29 TL 7,76%
cardano
Cardano (ADA) 19,73 TL 10,28%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,69 TL 0,25%
xrp
XRP (XRP) 11,39 TL 7,55%
polkadot
Polkadot (DOT) 390,94 TL 9,54%
terra-luna
Terra (LUNA) 950,69 TL 10,89%
Bağlantıyı kopyala