Bu Yıl En Fazla Para Kaybeden Milyarderler

Bu Yil En Fazla Para Kaybeden Milyarderler

Piyasalarda yaşanan düşüş sadece kripto sektöründe yaşanmıyor. Küresel olarak büyük bir sorun olmayı sürdüren enflasyon ve dalgalı piyasalar çok daha geniş bir sorun. Bu noktada servetleri bu piyasalardan ve şirketlerin hisselerinden oldukça etkilenen milyarderler de büyük kayıplar yaşıyor. Bloomberg Milyarderler Endeksi de bu yıl serveti en çok eriyen milyarderleri listeledi.

Bloomberg Milyarderler Endek

En Fazla Para Kaybeden Milyarderler Arasında İlk sırada Elon Musk Var

2022 birçok açıdan oldukça zorlu bir yıl oldu ve bu özelliğini korumayı sürdürüyor. Küresel olarak birçok kalemde yaşanan dalgalanmalar, sadece kripto paraları değil dev şirketlerin hisse senedi fiyatlarına dahi oldukça kötü etki etti. Bu yıl en çok para kaybeden isim ise şüphesiz Tesla’nın CEO’su Elon Musk oldu. Musk, bu yıl 100 milyar dolarlık kayıp yaşayarak serveti eriyen milyarder arasında en dikkat çeken isim olmayı başardı.

Listenin ikinci sırasında yaşadığı metaverse başarısızlığı ile milyonlarca dolarlık zarar eden Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg yer aldı. Zuckerberg‘ün bu yıl 83,5 milyar dolarlık varlığı eridi. Bunun en büyük sebepleri arasında Meta’nın hisse senetlerinin düşmesi ve şirketin yaşadığı metaverse ile libra gibi proje başarısızlıkları oldu.

Listenin 3. sırasında kripto sektöründen bir isim yer aldı. Son dönemde FTX‘in CEO’su Sam Bankman-Fried ile anılan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, bu yıl kriptoların da düşmesi ile birlikte 81.1 milyar dolar kayıp yaşadı. CZ’nin şu anki servetinin 13,9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Yılın en büyük kayıplarından biri de Amazon’un kurucusu Jeff Bezos yaşadı. Bezos bu yıl yaklaşık olarak 76.7 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı ancak hâlen dünyanın en zengin 4. kişisi olmayı sürdürüyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
316.090,16 TL 0,45%
ethereumETH/TRY
23.886,36 TL 0,29%
tetherUSDT/TRY
18,65 TL 0,28%
bnbBNB/TRY
5.411,92 TL 0,74%
usd-coinUSDC/TRY
18,67 TL 0,16%
binance-usdBUSD/TRY
18,65 TL 0,25%
xrpXRP/TRY
7,30 TL 1,65%
dogecoinDOGE/TRY
1,85 TL 3,20%
cardanoADA/TRY
5,93 TL 0,45%
matic-networkMATIC/TRY
17,17 TL 0,26%
Bağlantıyı kopyala