Bitcoin’in (BTC) Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Neden Gizli Kalmayı Tercih Etti?

Abone Ol:google-news
0
15/09/2020

Satoshi Nakamoto olarak da bilinen Bitcoin’in yaratıcısının gerçek kimliği bilinmemektedir. Satoshi’nin anonim kalmayı seçmiş olmasının birçok nedeni vardır. Merkeziyetsizcilik, etik, kişisel güvenlik ve CIA komplolarının tümü olası açıklamalar olarak tartışıldı.

On yılı aşkın ömrü boyunca Bitcoin, bir grup cypherpunk’un niş takıntısı olmaktan; dünyanın en büyük para birimlerinden birine dönüştü. Yine de yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kimliği bilinmemektedir.

Yıllar geçtikçe, Satoshi’nin gerçek kimliği ateşli spekülasyonlara konu oldu ve birçok isim öne sürüldü. Bu pek şaşırtıcı değil zira insanlar sırları severler. Bir sebep de, Satoshi’nin kripto para biriminin ilk günlerinde çıkardığı devasa Bitcoin yığını dokunulmadan kaldı.

Satoshi’nin üçüncü şahıslara veya hükümete güvene dayanmayan bir para birimi vizyonuyla motive edildiğini biliyoruz. Satoshi sayesinde, Bitcoin’i oluşturan kişinin fikir ve felsefeleri korunur: “Herhangi iki istekli tarafların bir üçüncü güvenilen tarafa ihtiyaç duymadan, birbirleriyle doğrudan işlem için izin yerine güvenilir kriptografik kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi.”

Satoshi’nin buradaki açık niyetleri göz önüne alındığında, Bitcoin’in gerçekten merkezi olmayan bir yaratım olarak kalmasını sağlamak için anonimliğini korumanın gerekli olduğu muhtemelen doğrudur.

Kripto para yaratıcılarının, paralarının etrafında büyüyen topluluklar üzerinde aşırı bir etkisi var; bu da geçmişte çoğunun huzursuz olmasına neden olan bir şey olarak göz önüne gelmektedir. Litecoin yaratıcısı Charlie Lee, kendi yarattığı varlığın sahipliğini teslim etti. Bir  Reddit gönderisinde Lee, “LTC’yi tutmak ve tweet atmak benim için çıkar çatışması çünkü çok fazla etkim var” demişti.

Kaynak: decrypt.co

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.043 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.

https://www.btchaber.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 276.031,96 TL 1,71%
ethereum
Ethereum (ETH) 17.105,84 TL 4,30%
tether
Tether (USDT) 8,68 TL 0,22%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.526,86 TL 2,71%
cardano
Cardano (ADA) 10,05 TL 0,55%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,59 TL 0,14%
xrp
XRP (XRP) 4,97 TL 3,58%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,65 TL 0,67%
polkadot
Polkadot (DOT) 107,32 TL 2,23%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,59 TL 0,83%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap