Bitcoin’in (BTC) Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Neden Gizli Kalmayı Tercih Etti?

Abone Ol:google-news

Satoshi Nakamoto olarak da bilinen Bitcoin’in yaratıcısının gerçek kimliği bilinmemektedir. Satoshi’nin anonim kalmayı seçmiş olmasının birçok nedeni vardır. Merkeziyetsizcilik, etik, kişisel güvenlik ve CIA komplolarının tümü olası açıklamalar olarak tartışıldı.

On yılı aşkın ömrü boyunca Bitcoin, bir grup cypherpunk’un niş takıntısı olmaktan; dünyanın en büyük para birimlerinden birine dönüştü. Yine de yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kimliği bilinmemektedir.

Yıllar geçtikçe, Satoshi’nin gerçek kimliği ateşli spekülasyonlara konu oldu ve birçok isim öne sürüldü. Bu pek şaşırtıcı değil zira insanlar sırları severler. Bir sebep de, Satoshi’nin kripto para biriminin ilk günlerinde çıkardığı devasa Bitcoin yığını dokunulmadan kaldı.

Satoshi’nin üçüncü şahıslara veya hükümete güvene dayanmayan bir para birimi vizyonuyla motive edildiğini biliyoruz. Satoshi sayesinde, Bitcoin’i oluşturan kişinin fikir ve felsefeleri korunur: “Herhangi iki istekli tarafların bir üçüncü güvenilen tarafa ihtiyaç duymadan, birbirleriyle doğrudan işlem için izin yerine güvenilir kriptografik kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi.”

Satoshi’nin buradaki açık niyetleri göz önüne alındığında, Bitcoin’in gerçekten merkezi olmayan bir yaratım olarak kalmasını sağlamak için anonimliğini korumanın gerekli olduğu muhtemelen doğrudur.

Kripto para yaratıcılarının, paralarının etrafında büyüyen topluluklar üzerinde aşırı bir etkisi var; bu da geçmişte çoğunun huzursuz olmasına neden olan bir şey olarak göz önüne gelmektedir. Litecoin yaratıcısı Charlie Lee, kendi yarattığı varlığın sahipliğini teslim etti. Bir  Reddit gönderisinde Lee, “LTC’yi tutmak ve tweet atmak benim için çıkar çatışması çünkü çok fazla etkim var” demişti.

Bu yazı 15/09/2020 tarihinde yayınlandı.
Kaynak: decrypt.co

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyor, spam yapmayacağımızın sözünü veriyoruz.

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.

https://www.btchaber.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 79.806,15 TL 0,31%
ethereum
Ethereum (ETH) 2.604,98 TL 0,37%
tether
Tether (USDT) 7,62 TL 0,19%
ripple
XRP (XRP) 1,76 TL 0,76%
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) 1.638,86 TL 1,40%
polkadot
Polkadot (DOT) 31,34 TL 1,43%
binancecoin
Binance Coin (BNB) 182,65 TL 2,87%
chainlink
Chainlink (LINK) 67,27 TL 0,71%
crypto-com-chain
Crypto.com Coin (CRO) 1,16 TL 0,34%
litecoin
Litecoin (LTC) 335,95 TL 2,02%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap